Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Érdekességek

A finomság, amit Mátyás király lakodalmán is felszolgáltak!

marcipán
Az angyalok kenyereként emlegetett édesség keletkezéséről többféle legenda kering. Tudtad, hogy Aquinói Szent Tamás is megemlékezik erről a csemegéről?

A marcipán eredetéről a mélyreható kutatások ellenére sem tudunk semmi biztosat. Az ókori perzsák mindenesetre már ismerték a mandulából, mézből, olívaolajból és rózsavízből gyúrt finomságot, amelyet valószínűleg a keresztes lovagokat kísérő kalmárok hoztak el Európába. A 13. századi Itáliában feltűnt „marzapane” minden bizonnyal Keletről érkezett. Kolostorokban is fogyasztották, és Aquinói Szent Tamás (1226–1274) úgy vélekedett, hogy nem töri meg a böjti fogadalmát, aki marcipánt eszik.

A velenceiek azt mesélik, hogy 1400 körül Badrut Márkus cukrászmester kislánya a műhelyben játékból mézet kevert tört mandulába, és rárakta egy forró sütőlapra. Az apja megkóstolta a megszáradt édességet, majd a nyers mandulamasszát a szentelt gyertyák mintájára formázva megsütötte és ördögűző édességként kezdte árulni a Szent Márk téren.

Lübeck, Königsberg és Tallinn legendái

1407-ben a német városok lakosságát éhínség sújtotta, mert a mostoha időjárás miatt nem tudtak aratni, ráadásul Lübecket az ellenség is ostromolta. Ekkor egy kikötői raktárban nagyobb tétel gazdátlan mézet és mandulát találtak, és egy péksegéd a finomra őrölt mandulát liszt helyett használva ízletes, édes kenyeret sütött. A lübecki marcipán világkarrierjét 1806-ban indította el Johann Georg Niederegger, miután vásárolt egy cukrászdát a városban. A nagy múltú cégnél hagyományosan csokoládéba mártják a vekni alakúra formázott marcipánkenyeret.

A kelet-poroszországi Königsbergben (a mai Kalinyingrádban) szintén működött egy híres üzem, még Miklós cárnak is szállítottak. Itt a többnyire szív alakúra megformázott marcipán fölé óvatosan izzó vasat tartottak egy rövid időre, hogy a massza egységesebb állagú legyen, majd beecsetelték rózsavízzel, és gyorsan hűvös helyre tették szikkadni. 1939-ben az akkori tulajdonos, Paul Wald áttelepült Berlinbe, és 1948-ban alapította meg a jelenleg is tekintélyes céget.

Igaz-e, vagy sem, de Tallinnban szentül állítják, hogy a ma ismert marcipánt náluk találta fel a lengyel származású Marty pan, mégpedig Európa legrégebbi, 1422 óta megszakítás nélkül működő gyógyszertárában. Tény, hogy a középkorban marcipánt kizárólag patikusok készítettek, és székrekedés vagy felfúvódás ellen éppúgy ajánlották, mint szerelmi vágykeltőként. Afrodiziákumként említi Casanova és Boccaccio Dekameronja, a lübecki Thomas Mann pedig háremekből származó csemegeként aposztrofálja az A Buddenbrook ház című regényében.

Magyar vonatkozások

A marcipán először ehető asztaldíszként tűnt fel Mátyás király és Aragóniai Beatrix lakodalmán: a nyolcadik fogásként felszolgált, mandulából és nádcukorból alkotott fehér-barna sakktábla a királyné kíséretével érkezett nápolyi csemegekészítő munkáját dicsérte.

A „marczapan” első írásos hazai említése 1544-re datálható. Drágasága miatt a marcap(h)antot a 16–17. században főnemesi udvarokban készítették. Több recept fennmaradt I. Apafi Mihály erdélyi fejedelem feleségének, Bornemisza Annának kézzel írott szakácskönyvében.

Íme, az egyik: „Végy nádmézet és megtisztult rózsavizet. Tedd szénre, hadd forrjon fel, s ha sűrű lészen, tégy mondolát belé. Keverjed, hogy meg ne égjen. Tedd az tűztűl, és keverj nádmézet belé. Kóstold meg, ha jóízű-é, és ebbűl az mondolatésztábúl marcapántot csinálhatsz. Száraszd meg kemencében. Az tyúkmony [tojás] fejérit, rózsavizet és nádmézet habard meg jól, és szép fejér habja lészen. Szedd le az habját, és kend meg vele az marcaphantot. Tégy szenet egy szép tepsziára, az fenekére, s felfut a habja rajta, és fejér lészen. Úgy csinálják az marcaphantot tyúkmonynak ez fejérivel, s rózsavizet is tehetsz hozzá: jó lészen.” (Forrás: Bornemisza Anna szakácskönyve 1680-ból, szerk. dr. Lakó Elemér, Kriterion Könyvkiadó.)

MARCIPÁNMASSZA HÁZILAG >>>
További érdekességek a marcipánról >>>
Marcipános receptek >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.