Ha az omlós tészta túlságosan ragad, emiatt nehéz kinyújtani, bátran szórjunk rá annyi lisztet, amennyi felszívja a nedvességet. Ha így sem megy, két sütőpapírlap között nyújtsuk ki.
Az aranysárgára sült kekszeket a sütőből kivéve azonnal emeljük ki a tepsiből. Ha rajta hagyjuk kihűlni, tovább sül és megkeményedik.
A finom vaníliás kifli titka a megfelelő mennyiségű, jó minőségű vaj, felhasználás előtt jól behűtve.
A kikapart vaníliarudat ne dobjuk ki: tegyük kristálycukorba, amit aztán használhatunk sütéshez, vagy áztassuk vodkába és kész is a vaníliaaroma.
Az omlós tészta hozzávalói mind legyenek szobahőmérsékletűek – így nem maradnak benne apró vajdarabok, amik sütés közben megolvadva eláztatják a süteményt.
A csodásan fehér cukormázért a felvert tojásfehérjehabot porcukorral és pár csepp ecettel keverjük ki.
A sütéshez használt olajos magvakat (pl. dió, mogyoró) magunk daráljuk le sütés előtt, így nem veszítenek sokat az aromájukból. Ez a mákra is érvényes.
Hasznos lehet beszerezni egy mérőkanalat a sütéshez. Ezzel könnyedén kimérhető 1/2, vagy akár 1/3 evőkanál mennyiségű hozzávaló is.
Sütés közben folyamatosan ellenőrizzük a tésztát. Ha a tepsi egyik oldalán gyorsabban barnulnak, akkor bátran fordítsuk meg a tepsit sütés közben!
Használjunk természetes ételszínezékeket! Piroshoz céklaport, a zöldhöz spirulinaport, a sárgához sáfrányt vagy kurkumát válasszunk!
A jó csokimáz fényes és roppanós. Ehhez a csokoládét temperáljuk: olvasszuk meg 50 fokon, majd hagyjuk 28 fokosra hűlni, majd újra melegítsük fel, de csak 32 fokig. Ezután dolgozzunk csak vele, pont, mint a profik. Érdemes beszerezni tehát egy konyhai hőmérőt!
Sokkal szebb lesz a cukormáz a kekszeken és aprósütiken, ha nem ecsettel kenjük meg a tetejüket, hanem egyszerűen belemártjuk őket a bevonóba.
Használat előtt a kiszúrót mártsuk lisztbe vagy vízbe, így nem fog hozzáragadni a tésztához szaggatáskor.
Bizonyos tésztákat (pl. omlós) közvetlenül a hűtőből kivéve kell kinyújtani, míg más változatok (pl. mézes) esetében ez nem aranyszabály. Ne csak a deszkát, a sodrófát is hintsük be liszttel!
A fahéjas csillag tésztáját még szaggatás előtt kenjük meg tojásfehérjehabbal, így nem csak időt spórolunk, de szebb is lesz a végeredmény.
A profik egyik alapkelléke a cukrászspatula: ezzel nem csupán a mázakat, krémeket lehet szépen kenni, de a süteményeket is könnyebb kiemelni a tepsiből.
Ha új recepttel próbálkozunk, előbb teszteljük le, hogy jó-e: első alkalommal csak fél vagy negyed adagnyi mennyiséget készítsünk, és ezt módosítsuk, ha kell.
Szebben, egyenletesebben mutat a cukormáz, ha a tésztát megkenjük kevés vízzel felfőzött lekvárral, és (kihűlés után) ezt a réteget kenjük meg a mázzal.
A fahéjas csillag tovább marad friss, ha a receptben lévő cukor egy részét mézzel helyettesítjük.
A kekszek, vaníliás kiflik, mézeskalácsok tárolásához használjunk fémdobozt – ez tovább tartja frissen a sütiket. Ha picit megkeményedtek, tegyünk a dobozba egy hámozatlan almát és újra puhák lesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.