15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Puncstorta  recept
Puncstorta
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin recept
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
A laktóz, más néven a tejcukor olyan összetett szénhidrát, amelyet közvetlenül nem tudunk megemészteni, csak miután a szervezetünk által termelt laktáz enzim lebontotta egyszerű cukrokká. A laktózérzékenyek szervezetéből hiányzik ez a vegyület, ezért az elfogyasztott tejben lévő tejcukor nem szívódik fel szervezetükben.

A laktáz enzim, egyes népcsoportoknál, egyéneknél idővel veszít az aktivitásából, és tej fogyasztása esetén a tejcukor a bélcsatornában marad. Mivel erős ozmotikus (vizet vonzó) sajátossággal bír, a béltartalom a vérből szívott folyadékkal felhígul és hirtelen, erős hasi görcsökkel, szelekkel járó vizes hasmenés alakul ki - tudtuk meg Erdélyi-Sipos Alíz dietetikustól, a Naszálytej egészséges életmódról, laktózmentes étrendről tartott sajtótájékoztatóján.

A laktózérzékenységnek három típusa van:

Elsődleges laktózérzékenység: az öröklött enzimhiány többnyire fiatal felnőtteknél jelentkezik, de akár 3 éves korban is kialakulhat. Világszinten az emberek többségét érinti ez az enzimhiány, mi több, a tejterméket nem fogyasztó társadalmakban (pl. Afrika, Ázsia) 90% feletti a gyakorisága. Az enzimhiány ebben az esetben részleges.

Egyre több laktózmentes tejtermék készül a Naszálytejnél

A Magic Milk termékek gyártójaként a Naszálytej volt az első, aki laktózmentes tejtermékeket készített a hazai fogyasztóknak, folyamatos termékfejlesztései révén pedig máig egyre szélesebb körben segíti a laktózérzékenyek kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozását. A vállalat ebben az évben vezette be a 1,5% zsírtartalmú tejet, valamint a fogyasztók körében régóta várt és kért laktózmentes gyümölcsjoghurtokat.

A laktózmentes tejtermékek laktáz enzim hozzáadásával készülnek, amely a tejcukor lebontásáért felel és amelyet a tejcukorérzékenyek szervezete nem tud előállítani. A laktózmentes tejből és tejtermékekből tehát nem hiányzik a tejcukor, hanem bontott állapotban található meg. A tejcukormentes tejtermékek beltartalmi értékei megegyeznek a hagyományos termékekével: ugyanannyi kalciumot, D-, B-, A-vitamint, magnéziumot és tejzsírt tartalmaznak. A laktózmentes termékeket a tejcukorra nem érzékenyek is fogyaszthatják, ami megkönnyíti a bevásárlást és a főzést, ha a család egy-egy tagja érzékeny a tejcukorra.


Másodlagos laktózérzékenység:
másodlagos laktázhiánynak nevezzük a bélrendszer megbetegedéseiben kialakuló problémát. Ez előfordulhat, ha a bélflóra egyensúlyának felborulásával járó bélfertőzés alakul ki, vagy antibiotikumos kezelés után, vagy gyulladásos bélbetegségek (Crohn betegség, Colitis Ulcerosa), felszívódási zavarral együtt járó betegségek (Coeliakia, egyes táplálékallergiák) esetében. Ebben az esetben a laktózérzékenység jól kezelhető: a probléma megszűnésével, a kiváltó betegség elmúlásával, gyógyításával, kezelésével az intolerancia is elmúlhat.

Tudj meg mindent a Magic Milk laktózmentes termékekről >>>


Veleszületett laktáz enzim-elégtelenség: a laktózérzékenység harmadik és egyben legsúlyosabb típusa genetikai rendellenesség, amely az enzim teljes hiányával járó, nagyon súlyos állapot. A probléma csecsemőknél jelentkezhet, azonban szerencsére ez nagyon-nagyon ritka, Magyarországon évente, kétévente maximum egy baba születik ilyen problémával.

5 DOLOG, AMIT A LAKTÓZÉRZÉKENYEKNEK TUDNIUK KELL! >>>
Le kell mondani a tejről és tejkészítményekről a betegségben érintetteknek?

A laktózmentes diéta során ma már nem kell a tej és tejtermékek fogyasztását megtiltani! Kellő felvilágosítás hiányában a betegek sokszor e termékkör minden formáját kerülik, pedig ma már nagyon széles és változatos a laktózmentes tejtermékek köre.

melyek a alaktózérzékenyság tünetei?

Tej és/vagy tejtermék fogyasztása után kb. 1-3 órával hányinger, hangos bélkorgás, puffadás, szélgörcs, hasi görcsök és hasmenés okozhat diszkomfort érzetet.

Ha a probléma tartósan vagy visszatérően fennáll, érdemes táplálkozási-tüneti naplót vezetni és feljegyezni, hogy mikor, mit ettünk, ittunk és mikor jelentkeznek a tünetek, összefüggésben állnak-e valamelyik étel fogyasztásával, valamint mindenképpen javasolt szakemberhez, házi orvoshoz, gasztroenterológushoz, dietetikushoz fordulni.

PUFFADÁS, HASMENÉS, GÖRCSÖK: LAKTÓZÉRZÉKENYSÉG IS ÁLLHAT A HÁTTÉRBEN! >>>
Kiket érint a probléma?

Becslések szerint a magyar lakosság 20-30%-a, tehát kb. 2-3 millió ember érintett a hiányproblémával, ezen belül a gyerekek kb. 10%-a, vagyis mintegy 200.000 fiatal laktózérzékeny. Diagnózisa mégis keveseknek van, mert sokan nem ismerik fel, hogy mi okozza a kellemetlenségeket a tejfogyasztást követően és nem fordulnak orvoshoz.

Milyen hatásai lehetnek a fel nem ismert vagy nem kezelt laktóz intoleranciának?

Elhanyagolt kisgyermekkori formák esetén az elégtelen felszívódás testi és értelmi visszamaradást, tanulási nehézségeket, viselkedészavarokat is okozhat. Az elhanyagolt betegnél többszörös hiánybetegség, a fertőző betegségekkel szemben fokozott érzékenység, gyenge fizikai és szellemi teljesítőképesség maradhat vissza.

A tejtermékek mellett miben lehet még tejcukor?

Péksütemények, húskészítmények, levesporok, salátaöntetek, konzervek, tejszínes sütemények, krémlikőrök, édesítőszerek, müzlikeverékek, gyógyszerek.

A laktóztartalmú gyógyszerek listája az OGYÉI honlapján megtalálható !

Mi a teendő, ha laktózérzékenységre gyanakszunk?

Fontos tudni, hogy a tünetek sok egyéb problémára is utalhatnak – pl. irritábilis bélszindróma (IBS), érzékenység más élelmiszerekre (például szójaallergia), lisztérzékenység (coeliakia), gyomorgyulladás, bélgyulladás, nőgyógyászati probléma.

Annak érdekében, hogy ne zárjuk ki indokolatlanul a tejet, s ezzel együtt fontos tápanyagokat saját vagy a gyermekünk étrendjéből, forduljunk háziorvoshoz vagy gasztroenterológushoz, aki pontosan meg tudja állapítani, hogy mi okozza a panaszokat. Emellett a szakember javaslatot tud adni arra, hogy hol tudjuk elvégeztetni a bizonyságot adó teszteket.

A leggyakoribb tejcukor érzékenység vizsgálat a hidrogén kilégzési teszt, ez mutatja ki legbiztonságosabban az intoleranciát.

Így élhetsz panaszmentes, ha laktózérzékeny vagy >>>

Az éhgyomorra (étkezést követően legalább 6 órával) történő vizsgálat egy laktóz tartalmú tesztital fogyasztását követően, többszöri méréssel történik és 2-3 órát vesz igénybe. Amennyiben a szervezetben nem vagy nem megfelelő mértékben termelődik laktáz enzim, az elfogyasztott laktóz bakteriális erjesztés útján hidrogénre és szerves savakra bomlik. Ebben az esetben a kilélegzett levegőben jelentős H2 gáz koncentráció növekedés mérhető, ami 20 ppm (parts per million – milliomod rész) érték felett laktóz intoleranciára utal.

A genetikai laktóz intolerancia vizsgálat a tejcukor-érzékenységért felelős gén felfedezése óta hozzáférhető hazánkban is, ez azonban csak a laktóz intolerancia lehetőségét mutatja ki. A genetikai vizsgálat alapján előre jelezhető – már csecsemő vagy gyermekkorban – az érzékenység esetleges későbbi kialakulása.

A genetikai vizsgálathoz általában csak szájnyálkahártya kenet vétel szükséges. A teszt fájdalom és más kellemetlenség nélkül elvégezhető, hiszen ebben az esetben nincs szükség laktóz fogyasztására, mely tejcukor-érzékenyek esetében diszkomfort érzést és más problémákat okoz. A mintavétel mindössze pár percet igényel, emellett pedig ma már vannak olyan laboratóriumok is, amelyek akár postán is kiküldik az eszközt, illetve fogadják a mintát az elemzéshez.

Mitől lesz egy termék laktózmentes?

A laktózmentes tejtermékekre vonatkozó jogszabály előírja, hogy 100 g laktózmentes tejtermék kevesebb, mint 0,1 g tejcukrot tartalmazzon. A laktózmentes tejtermékek gyártása során – egy speciális eljárás segítségével – laktáz enzim hozzáadásával a tejben lévő tejcukor lebontása már a termék elfogyasztása előtt megtörténik, így a laktózérzékeny fogyasztó számára is emészthetővé válik a tejtermék.

Bővebb információt laktózmentes.hu-n találsz! >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.