A tojássárgájában található, egymástól elkülönülő vizet és zsiradékot keveréssel lehet egyenletesen eloszlatni. Az így létrejövő emulziót a tojássárgájában szintén előforduló lecitin stabilizálja, vagyis körbeöleli a zsírmolekulákat, és meggátolja, hogy újra összekapcsolódjanak egymással. Minél frissebb a tojás, annál több benne a lecitin és annál homogénebb az emulzió.
Tipp
Selymesebb lesz a majonéz, ha először magából a tojássárgájából keversz emulziót, és csak utána kezded el hozzáadni az olajat. Édes szószok és tészták esetén rögtön beledolgozhatod a cukrot a tojássárgájába.
Meleg vízfürdőben keverve a tojássárgája jobban megköti a levegőt, és ennek köszönhetően lazább lesz a piskótatészta. Fontos tudni, hogy 85 fok felett a tojássárgája kicsapódik. Az optimálisnak tekinthető 65 fokos keverési hőmérséklet eléréséhez helyezd a keverőtálat a tűzhelyen kb. 80 fokosra melegített vízbe úgy, hogy ne érintkezhessen az edény aljával. Ha nincs hőmérőd, figyeld a vizet: akkor jó, ha az aljáról apró buborékok gyöngyöznek felfelé.
Némileg hidegebb víz esetén nincs gond, csupán hosszabb ideig kell keverni a tojássárgáját. A lobogó vizet azonban hűtsd le hideg hozzáadásával vagy húzd le az edényt a tűzről egy rövid időre, miközben folytatod a keverést!
Tipp
Bármennyire vigyáztál, kicsapódott a tojássárgája? Némi szerencsével megmentheted, ha késlekedés nélkül néhány csepp jéghideg vizet adsz hozzá. Ez gyorsan csökkenti a hőmérsékletet.
A vízfürdő egyenletes melegét egy fém- vagy porcelántál veszi át a legkönnyebben. A fémből készült gyorsabban felmelegszik, de gyorsabban le is hűl. A porcelán lassabban vezeti a hőt, viszont tovább megtartja.
A tojássárgáját gyorsan és erőteljesen kell keverni. Ehhez kellően nagy tálra van szükség, amelyből nem fröcsög ki a massza. A legjobb egy félgömb alakú fém habüst, de megfelel egy öblös tál is.
A kézi mixerrel vagy konyhai robotgéppel könnyedén létrehozható és hagyományos habverővel is viszonylag gyorsan előállítható emulzió még nem krém, hiszen tovább kell verni a vízfürdőben, amíg besűrűsödik. Kézzel ez elég fárasztó, mert közben nem szabad szünetet tartani. Kezdetben az intenzív sárga folyadékban nagy, szabálytalan légbuborékok látszódnak, majd 7-10 perc (nagy teljesítményű robotgépnél kb. 2 perc) múlva a massza fokozatosan elkezd fehéredni, továbbá az egyre kisebb és azonos nagyságú légbuborékok már nem pukkannak szét. A kész tojáskrém világossárga színű, és állaga a folyékony mézhez hasonlítható.
Ekkor már nyugodtan beledolgozhatod a készítendő mártás, szósz vagy tészta többi hozzávalóját, mert biztosan nem fog szétesni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.