A tojás az egyik legalapvetőbb élelmiszer, amit rendszeresen és nagy mennyiségben fogyasztunk. Tojásból készülnek a legfinomabb és tápláló reggelik, mint például a rántotta, az omlett vagy a tükörtojás, de nincs nélküle rántott hús, finom kelt tészta és piskóta sem. Egyedül a főtt tojást nem kell feltörni, csak meghámozni, ám minden más esetben még nyers állapotban ki kell szednünk a tojáshéjból a fehérjét és a sárgáját. Sőt sok sütemény esetében még külön is kell választani a tojásfehérjét a sárgájától.
Ha tojáshabot készítünk, a legfontosabb dolog, amire oda kell figyelni, hogy egy csepp sárgája se kerüljön a fehérjéhez, különben nem tudunk kemény habot verni. Ennek érdekében ügyesen kell feltörni a tojást, hogy ne hulljon szilánkokra a héj és szét tudjuk választani a fehérjét és a sárgáját. Ha először sütnél vagy főznél, akkor meglepően trükkösnek bizonyulhat ez a dolog, hiszen ha túl erősen ütöd a tál pereméhez a tojást, akkor az egész szétrobban és apró tojáshéjdarabok kerülnek a tálba, a konyhapultra egyaránt. A kifolyt tojást feltakarítani pedig nem kellemes feladat.
Sokan sokféleképpen törik fel a tojás. A gyakorlott cukrászok és szakácsok képesek egy kézzel feltörni a tojást, ám ezt elsajátítani idő, ráadásul ha szét akarjuk választani a fehérjét és a sárgáját, akkor nem is ez a legjobb módszer. Vannak, akik az asztalhoz vagy a konyhapulthoz ütik a tojást, és ezután két kézzel szétfeszítik a héjat, míg mások a kés élének tompa felével rácsapnak a héjra és a keletkező vágatnál feszítik ketté a tojást.
A leggyakoribb módszer azonban az, amikor a tál vagy a bögre pereméhez ütjük a tojás közepét egy határozott, de nem túl erős mozdulattal, majd ezután feszítjük ketté a héjat. A két fél tojáshéj segítségével könnyen szét tudjuk választani a sárgáját a fehérjétől, ha egymásba öntögetjük a sárgáját, amíg a fehérje teljesen ki nem csorog a tálba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.