Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Minestrone recept
Minestrone
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Mákos guba  recept
Mákos guba
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Praktikus

Diétázol? Íme 6 tipp az egészségtudatos vásárláshoz

Egyre többen gondolják úgy, hogy a szeptember az új január és az ősz beköszöntével próbálnak meg változtatni rossz szokásaikon. Ha te is most döntöttél úgy, hogy egészségtudatosabban fogsz élni, segítünk, hogy a diétázók „rémálmát”, a bevásárlást is megúszd.

A diétázóknak a bevásárlás olyan, mint egy aknamező: veszélyes terep, ahol nagyon könnyű egy rossz döntéssel romba dönteni a jól felépített (étkezési) terveket. Hogy minden simán menjen, adunk néhány jó tanácsot a vásárláshoz.

Az élelmiszerek címkéje minden fontos infót tartalmaz: kezdd olvasással a vásárlást! / Fotó: Shutterstock
Az élelmiszerek címkéje minden fontos infót tartalmaz: kezdd olvasással a vásárlást! / Fotó: Shutterstock

1. Keresd meg az összetevők listáját!

Ha az összetevők listája végtelen hosszúságúnak tűnik, jobb, ha visszateszed a terméket a polcra. Az összetevők nagy része az ilyen esetekben főleg adalékanyag, amelyek egy része ugyan nem káros az egészségre, de a szervezetednek semmi szüksége rá. Röviden tehát: minél rövidebb ez a lista, annál jobb!

2. Organikus vagy bio?

Ezt a két címkét gyakran használják, és fontosak azok számára, akik egészségesebben szeretnének táplálkozni és nem szívesen fogyasztanak vegyszerekkel kezelt élelmiszereket. A két szó valójában ugyanazt jelenti: a bio kifejezés leginkább a német, az organikus pedig az angolszász területeken terjedt el. Magyarul a bio termék megnevezése lehet bio, öko, ökológiai vagy biológiai. Az előírások betartatását és a rendszeres ellenőrzést az EU-ban egységes jogszabályrendszer írja le és független szervezet végzi. A különbség a bio és az organikus között fogyasztói szinten mutatkozik meg. Egyik termék sem kezelhető kémiai anyagokkal, és nem lehet GMO (géntechnológiával módosított organizmus). Mindkettőben az a közös, hogy ezek az élelmiszerek nagyobb tiszteletet mutatnak a természet iránt. A bio élelmiszereket természetesebbnek tekintik, mint az organikus élelmiszereket, mivel több tápanyagot tartalmaznak, ezért egészségesebbek. Az organikus állítólag környezetbarátabb és természettisztelőbb.

3. Ügyelj az adagok méretére!

Sok táplálkozási címke úgy van kialakítva, megfogalmazva, hogy azt a téves információt közvetítse: kevesebb kalóriát/cukrot fogyasztasz, mint amennyit valójában megeszel. Ezért mindig nézd meg, hogy a csomagolás hány adagot tartalmaz!

4. Válassz teljes kiőrlésű termékeket

A marketingesek pontosan tudják, hogy a tudatos vásárlók a teljes kiőrlésű gabonákból készült termékeket keresik. Légy résen, és ne tévesszen meg például a hangzatos „búzakenyér” felirat – amit te szeretnél, a valójában teljes kiőrlésű kenyér.

Ügyelj arra, hogy csak teljes kiőrlésű pékárut vegyél / Fotó: Shutterstock
Ügyelj arra, hogy csak teljes kiőrlésű pékárut vegyél / Fotó: Shutterstock

5. Jól nézd meg a gabonapelyhek dobozát!

Táplálkozási szakértők szerint a legtöbb reggeli gabonapehelyben brutális mennyiségű cukor van. Ha egészséges reggeli gabonapelyhet szeretnél, nem pedig olyat, amelyik csak azt állítja, hogy az, akkor hagyd figyelmen kívül a csomagoláson található megtévesztő állításokat, és nézd meg inkább az összetevők listáját. Első összetevőként teljes kiőrlésű gabonát keress! Fontos az is, hogy ne tartalmazzon cukrot és magas legyen a rosttartalma.

6. Víz, víz, víz

A víz a félkész- és készételek varázslatos összetevője, és ha az első helyen szerepel az összetevők listáján, akkor bizony adalékanyagok hosszú sorának kell követni, hogy a víznek ízt és állagot adjanak... Sok-sok salátaöntet több vizet tartalmaz, mint bármi más, és mivel az olaj és a víz nem keveredik, egy csomó adalék kell ahhoz, hogy mindent összetartson. A víz olcsó, ezért az élelmiszeripar szereti.

(Nyitókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:


Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.