A diétázóknak a bevásárlás olyan, mint egy aknamező: veszélyes terep, ahol nagyon könnyű egy rossz döntéssel romba dönteni a jól felépített (étkezési) terveket. Hogy minden simán menjen, adunk néhány jó tanácsot a vásárláshoz.
Ha az összetevők listája végtelen hosszúságúnak tűnik, jobb, ha visszateszed a terméket a polcra. Az összetevők nagy része az ilyen esetekben főleg adalékanyag, amelyek egy része ugyan nem káros az egészségre, de a szervezetednek semmi szüksége rá. Röviden tehát: minél rövidebb ez a lista, annál jobb!
Ezt a két címkét gyakran használják, és fontosak azok számára, akik egészségesebben szeretnének táplálkozni és nem szívesen fogyasztanak vegyszerekkel kezelt élelmiszereket. A két szó valójában ugyanazt jelenti: a bio kifejezés leginkább a német, az organikus pedig az angolszász területeken terjedt el. Magyarul a bio termék megnevezése lehet bio, öko, ökológiai vagy biológiai. Az előírások betartatását és a rendszeres ellenőrzést az EU-ban egységes jogszabályrendszer írja le és független szervezet végzi. A különbség a bio és az organikus között fogyasztói szinten mutatkozik meg. Egyik termék sem kezelhető kémiai anyagokkal, és nem lehet GMO (géntechnológiával módosított organizmus). Mindkettőben az a közös, hogy ezek az élelmiszerek nagyobb tiszteletet mutatnak a természet iránt. A bio élelmiszereket természetesebbnek tekintik, mint az organikus élelmiszereket, mivel több tápanyagot tartalmaznak, ezért egészségesebbek. Az organikus állítólag környezetbarátabb és természettisztelőbb.
Sok táplálkozási címke úgy van kialakítva, megfogalmazva, hogy azt a téves információt közvetítse: kevesebb kalóriát/cukrot fogyasztasz, mint amennyit valójában megeszel. Ezért mindig nézd meg, hogy a csomagolás hány adagot tartalmaz!
A marketingesek pontosan tudják, hogy a tudatos vásárlók a teljes kiőrlésű gabonákból készült termékeket keresik. Légy résen, és ne tévesszen meg például a hangzatos „búzakenyér” felirat – amit te szeretnél, a valójában teljes kiőrlésű kenyér.
Táplálkozási szakértők szerint a legtöbb reggeli gabonapehelyben brutális mennyiségű cukor van. Ha egészséges reggeli gabonapelyhet szeretnél, nem pedig olyat, amelyik csak azt állítja, hogy az, akkor hagyd figyelmen kívül a csomagoláson található megtévesztő állításokat, és nézd meg inkább az összetevők listáját. Első összetevőként teljes kiőrlésű gabonát keress! Fontos az is, hogy ne tartalmazzon cukrot és magas legyen a rosttartalma.
A víz a félkész- és készételek varázslatos összetevője, és ha az első helyen szerepel az összetevők listáján, akkor bizony adalékanyagok hosszú sorának kell követni, hogy a víznek ízt és állagot adjanak... Sok-sok salátaöntet több vizet tartalmaz, mint bármi más, és mivel az olaj és a víz nem keveredik, egy csomó adalék kell ahhoz, hogy mindent összetartson. A víz olcsó, ezért az élelmiszeripar szereti.
(Nyitókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.