Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Praktikus

Túl sok az eper? Ezzel a módszerrel fagyasszuk le, hogy egész évben élvezhessük

eper /Fotó: Shutterstock
Már javában tart az eperszezon, a piacon is szinte minden asztalnál megtalálható a kínálatban. Igaz, nem a legolcsóbb gyümölcsök sorát erősíti, ezért kár lenne érte, ha a kukában végezné. Inkább fagyasszuk le és élvezzük az év minden szakában. Viszont vigyázzunk, mert egyáltalán nem mindegy, hogyan tesszük mindezt.

Májustól júniusig szezonja van az epernek. Mikor, ha nem most készítenénk ebből a szuper gyümölcsből valamilyen szuper finomságot. Azonban előfordulhat, hogy kissé túlvállaljuk belőle magunkat, és többet veszünk annál, mint amennyit megeszünk. Ahhoz pedig túl drága, hogy a kukában végezze. Kézenfekvő, hogy ilyen helyzetekben bedobjuk azt a fagyasztóba, hiszen élettartamának a meghosszabbítására ez a legjobb módszer. Viszont egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan fagyasztjuk.

Az eper így az év bármely szakára eltehető /Fotó: Shutterstock
Az eper így az év bármely szakára eltehető /Fotó: Shutterstock

Az eper kiválóan fagyasztható, ráadásul közvetlenül a fagyasztóból kivéve is számos felhasználási módját ismerjük. Annak érdekében, hogy a gyümölcs a mélyhűtőből kivéve is hibátlan maradjon, az alábbi tippeket érdemes megfogadni:

  1. Az epret érdemes már abban a formában a fagyasztóba tenni, ahogyan azt később felhasználnánk. Fagyott állapotban igen nehéz a szeletelése, ezért ha később például turmixgépbe tennénk, akkor a konyhai gép is sokkal jobban boldogul vele, ha már félbevágva tesszük el kéőbbre. Szóval tényleg nem árt átgondolni, hogy mi lesz majd a bogyós gyümölcsünk sorsa.
  2. Alkalmazzunk gyorsfagyasztást! Erre azért van szükség, mert az eper egy igen magas víztartalmú gyümölcs, így felolvasztás után pillanatok alatt elázik. Gyorfagyasztással viszont minimálisra csökkenthetjük a jégkristályok kialakulását, ami egyébként teljesen hazavágná a gyümölcsöt, mire az kienged.

Mielőtt azt gondolnánk, hogy ez az eljárás csak valami szuper, extramodern fagyasztóval lehetséges, akkor már most szólunk, hogy ez nem így van. Ilyenkor csupán csak annyi történik, hogy a gyümölcsöt egyetlen rétegben, a lehető leggyorsabban tesszük ki a fagyasztó hideg levegőjének.

A gyorsfagyasztás legjobb módja

  1. Miután leöblítettük az epret, egy papírtörlővel szárazra töröljük.
  2. Ha eltávolítottuk a szárakat, a nagyobb bogyókat félbevágjuk.
  3. Pakoljuk az epreket egy viaszos sütőpapírral bélelt sütőlemezre, és terítsük szét rajta egyenletesen a bogyós gyümölcsöt.
  4. Rakjuk a fedetlen sütőlemezt a fagyasztóba, majd nagyjából hat óra alatt fagyasszuk keményre az eperszemeket.
  5. Az idő leteltével a fagyasztott epret tegyük át egy fagyasztózacskóba, esetleg valamilyen tárolóedénybe, majd tároljuk mélyhűtőben. Fontos, hogy ne a fagyasztószekrény ajtajába tároljuk, ugyanis ott komoly hőmérséklet-ingadozásnak van kitéve.

Ha eddig nem így fagyasztottátok az epret, akkor most megéri kipróbálni ezt a technikát is. A bogyók egyébként nagyjából fél évig tartják meg ízüket, de ezután is felhasználható némi íz és minőségveszteséggel. Neked is van egy jó praktikád? Oszd meg azt a Mindmegette közösségével is Facebookon, a Főzzünk együtt a Mindmegettével csoportban.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.