Lakáskereséskor az egyik elsődleges szempont a konyha kialakítása, tudtuk meg a Flatfy csapatától. A Flatfy egy nemzetközi keresőmotort kidolgozó startup, ami egy helyre gyűjti az eladó ingatlanokat, kiadó lakásokat és szobákat, valamint irodákat. Tapasztalataik alapján mindegy, hogy a kereső személy mennyi időt tervez eltölteni a helyiségben, a konyha elrendezése és külcsínye akkor is meghatározó szerepet játszik az emberek életében. Sokan a praktikumot részesítik előnyben, míg mások a vendégfogadási lehetőségekre épít, míg valakinek csak az a fontos, hogy a térrel hogy játszik optikailag a terület. Cikkünkben különböző konyha ötleteket gyűjtöttünk össze mindenféle igénynek, házigazdának, használatnak megfelelően.
Minden igényt és életstílust megelőz a konyhák aranyszabálya, a háromszög konyha elrendezés. Ennek alapja, hogy a hűtőszekrény, a tűzhely és a mosogató által közrefogott háromszög egyes csúcsai megfelelő távolságra legyenek egymástól, könnyen megközelíthetőek legyenek, és minden kéznél legyen. Ezen túl beszélhetünk még egysoros, kétsoros, L-, G-, U alakú konyháról, valamint sziget-konyháról is, és amíg mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya, de minden esetben alkalmazkodniuk kellene a háromszög aranyszabályhoz.
Az utóbbi években nagyon népszerűek lettek az amerikai konyhás nappalik, azaz az egy térben levő konyha-nappali variációk, ezek pedig már a legtöbb új építésű lakásban megtalálhatóak. Régen azonban sokszor az étkező is külön helyiséget foglalt el, vagy maximum egy kis sarok volt étkezésre dedikálva a konyhában, de vannak, akik inkább ezt preferálják.
Érdemes bizonyos szempontokat figyelembe venni lakáskeresés előtt, hogy biztosan tudjuk, milyen konyha illik hozzánk. Fogadunk-e vendégeket? Milyen gyakran? Csak italozni fogunk, vagy főzni is fogunk rájuk? A főzés egy közös élmény legyen, vagy csöndben, nyugodtan történjen egy másik szobában, ami lehetőséget ad az elvonulásra is? A konyhasziget munkafelületként is üzemel majd, vagy lesz külön dolgozószoba? Minden nap főzünk, vagy elsősorban melegítjük ott a rendelt ételt? Ott tárolunk mindent, vagy lesz külön spájz?
Van, aki él-hal a társaságért, és minden héten legalább egyszer megfordul valaki a lakásán. Legyen szó szingli partiarcokról vagy friss házasokról, netalántán családosokról, a vérbeli házigazdák álom konyhája minden bizonnyal egy amerikai konyhás megoldásban rejlik. Akár konyhaszigettel felszerelt, akár egy bárpulttal elválasztott, vagy étkezőasztallal félbeszakított helyiségről legyen szó, a társasági emberek szeretnek mindig a középpontban lenni, a poharakat mindig újratölteni, és felvágni a kulináris élményekkel is. De egy borozós estére is kiváló helyszín lehet a modern konyhák kialakítása, ha pedig az egyik házigazda mégis külön szobába kényszerül a konyha elrendezése miatt, a másik addig is szóval tudja tartani a többieket.
Az egyedülálló vagy zárkózott párok, akik évente egyszer nyitják meg otthonukat kívülállóknak gyakran részesítik a régies konyhákat előnyben, ahova el lehet vonulni, és a főzés zaja elszigetelődik a lakás többi részétől. Persze mindig vannak kivételek, hiszen van, akit nem zavar a másik állandó jelenléte, ha pedig valaki egyedül él, valószínűleg nem engedhet meg magának egy különálló konyhát, és több lehetőség is rejlik egy modern konyhában hosszútávon. Ilyenkor érdemes végiggondolni, ki fogja a legtöbb időt a konyhában tölteni, mennyire lesznek kihasználva a felkínált lehetőségek, valamint, hogy megéri-e pénzt fektetni a helyiségbe.
Ha csak havonta egyszer főz is valaki, akkor is fontos, hogy minden kéznél legyen, ne kelljen valamit órákig keresgélni vagy sámlira állni, hogy elérjünk valamit a legfelső polcon, ami létszükséglet. Beköltözéskor mindig érdemes plusz egy napot a konyhafelszerelés elrendezésének átgondolására és berendezésének szentelni, és megbizonyosodni róla, hogy minden adott a kényelmes főzéshez. Elvégre a lakásavató buli egyik központi helyszíne lesz!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.