A póréhagyma jellegzetes, hosszúkás és vaskos hagymaféle, amely egyike a legegészségesebb zöldségeknek. A kalóriaértéke alacsony, ellenben tele van fontos vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Megtalálható benne C-, E-, A- és B-vitamin, valamint vas, kalcium, kálium, cink, mangán és szelén is. A póréhagymában található illóolaj, az allicin segíti a bélmozgást, rutintartalma erősíti a hajszálereket és gátolja a rákkeltő szabad gyökök kialakulását.
Egyik legfontosabb jellemzője, hogy a vörös- és a fokhagymával szemben nem okoz gyomorégést vagy puffadást, így az érzékeny gyomorúak is bátran fogyasztják a póréhagymát, sőt akár saját maguk is termeszthetik.
A szedés idejét tekintve létezik nyári, őszi és téli (vagy áttelelő fajta). A nyári és az őszi póréhagyma levele világoszöld, szára vékonyabb, szövetállománya zsengébb és nem télálló. A téli szedésű fajták vastagabb szárral, sötétzöld levelekkel rendelkeznek és magasabb a szárazanyag-tartalmuk is, mint a nyári vagy őszi példányoknak – olvasható az Agroinform cikkében.
A póréhagymát többféleképpen is lehet szaporítani. Az őszi szedésre szánt növényeket helyrevetéssel, azaz a szabad talajba már március elején el kell ültetni, a palántáról nevelt zöldséget viszont nyár elején, azaz április-május folyamán ültetik ki a szabadba. A kiültetett palánták hamar, három-négy nap alatt gyökeret eresztenek, és ezután indul meg a lombnövekedés. Ettől kezdve kiemelt figyelmet kell fordítani az öntözésre.
A póréhagyma úgynevezett hosszúnappalos növény, azaz sok fényt igényel. Árnyékban vagy félárnyékban nem termeszthető, vízigénye pedig nagyobb, mint a többi hagymafélének, ezért rendszeresen öntözés mellett termeszthető sikerrel.
A hosszú és etiolált (fénytől eltakart) szár érdekében folyamatosan kell töltögetni a növény körül a földet, a talajt a hagyma szárához húzni. Növényvédelmen kívül (peronoszpóra és hagymalégy) egyéb ápolási munkát nem igényel.
Az Agroinform szerint a nyári póré szedését már megkezdhetjük, ha a szár elérte a két centi átmérőt, az áttelelő típusok esetében azonban érdemes megvárni a 4 vagy 6 centis vastagságot. Nem javasolt kézzel kihúzni-kitépni a póréhagymát a földből, mert megsérülhet a termés, ezért a szedés előtt fel kell lazítani a földet egy ásóval, esetleg ki is emelhetjük vele a hagymát.
Fogyasztás előtt a száraz leveleket távolítsuk el, a gyökeret vágjuk le, és a leveleket alaposan mossuk át, mert a legkisebb résbe is bekerülhet a föld.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.