1830 óta használatos nevének jelentése az elkészítés lényegére utal: vagyis hogy az ételt olyan gyorsan forrásba kell hozni, mint ahogyan egy provence-i francia vére felforrósodik, majd rövid idő alatt be kell sűríteni. (Franciául bouillir: forralni, fortyogni; abaisser: sűríteni.)
Kezdetben az egyszerű halászok szabad tűzön, kevés vízben mindazokat a tengerből kifogott halakat, rákokat, kagylókat, tengeri sünöket megfőzték, amelyek a nyakukon maradtak vagy amelyeket a gyatrább minőség miatt meg sem próbáltak eladni a halpiacon. A recept eredetileg azt a célt szolgálta, hogy minden maradékot felhasználjanak, így nagyon sok változata ismert.
Elkészítésének fő titka az alapanyagok frissességében és a provence-i olívaolajban rejlik. A helyiek szerint csak olyan vendéglőben szabad bouillabaisse-t enni, ahonnan látni a tengert.
A valódi bouillabaisse kötelező hozzávalója Marseille környékén az otthonos nagy sziklahal, szerte Provence-ban pedig az enyhén édeskés ízű skorpió- vagy nagy vörös sárkányfejű hal (rascasse). Ezeken kívül még négy-öt fajta uszonyost, illetve tenger gyümölcseit tesznek a szabad tűzön használatos edénybe, pl. farkashalat, rombuszhalat, tengeri angolnát, ördöghalat, morgóhalat, sárga tőkehalat, tengeri farkassügért, Szent Péter halát, valamint ideális esetben tarisznyarákot és langusztát. Általában nem marad ki a fazékból a póréhagyma, az édeskömény és egy darabka narancshéj sem.
További alapkövetelmény, hogy a lében – a sáfrány és a fokhagyma kivételével – nem dominálhatnak a fűszerek, illetve fűszernövények, máskülönben nem érvényesül kellőképpen a legfeljebb 7-8 percig főzött halszeletek íze. Ezen szabályok betartása mellett azonban már minden elképzelhető variáció megengedett. Pl. a 18. század óta a burgonya is lehetséges hozzávaló.
A sűrűjét, illetve a levet gyakorta külön szolgálják fel és pirított bagettel kínálják. A pirítóst hagyományosan bedörzsölik fokhagymával, majd megkenik aïolival (olívaolajból, jókora adag pépesített fokhagymából és némi frissen facsart citromléből kevert mártással). A házi fokhagymamártást napjainkban kiszorítja a tojássárgájával és mustárral ízesített majonéz. A majonézt helyenként egy-egy csipetnyi sáfránnyal és pirospaprikával is fűszerezik, ekkor a színére utalóan rouille (rozsda) a neve. A mártással nem fukarkodnak: a külön tálalt haldarabokra is juthat belőle bőven.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.