A dán konyha kínálata bőséges és egyszerűsége ellenére is változatos, hiszen az országban nemcsak a halászat, hanem a mezőgazdaság és az állattenyésztés is nagy múltú hagyományokkal rendelkezik.
Reggelire a dánok szívesebben isznak kávét, mint teát, de rendszerint joghurttal kezdik a napot. Ebédre hideg étel – smørrebrød – járja, tudniillik a napi főétkezés a családdal vagy a barátokkal elköltött meleg vacsora. A hal-, sör-, gyümölcs- vagy sűrű zöldséglevest, illetve krumpli alapú krémlevest halétel, szaftos egyben sült hús vagy frikadeller (fasírt jellegű, vajban kisütött húsgombóc) követi salátával. Az étlapon a flaeskesteg ropogósra sült bőrös malacot, a gravad laks édes mustárból készült szósszal tálalt, kapros pácban érlelt füstölt vagy sózott lazacot, a hvid labskovs marhapörköltet jelent, fűszeres krumplival.
Hozzávalók:
1 szelet magos rozskenyér (barna)
(dán) vaj
néhány salátalevél (pl. Lollo rosso és bianco)
5-7 dkg szeletelt füstölt lazac
2-3 szál párolt zöld spárga (hidegen)
durvára tört fekete vagy rózsabors
citromkarika és kapor a díszítéshez
Elkészítése:
A kenyeret megkenjük vajjal, majd ráfektetjük a salátaleveleket, a lazacot, valamint a spárgafejeket és a hosszában vékony szeletekre vágott spárgasípokat. Megszórjuk borssal, végül citromkarikával és kaporágacskával díszítjük.
A nemzeti eledelnek számító smørrebrød koppenhágai találmány: 1880 óta kínálják az erre szakosodott büfékben, illetve vendéglőkben. A szó eredeti jelentése szerinti „vajas kenyér”, manapság azonban sokkal inkább gazdagon megrakott szendvics. Az egyik fővárosi helyen 250-féle variációban kínálják!
A rávalók között szerepel mindenféle hal – pl. angolna, lazac, makréla, hering; pácolva, sózva és fűszerezve –, továbbá garnéla, kagyló, kaviár, hús, marhanyelv, pástétom, sajt, zöldség, savanyúság, majonéz és számtalan szósz. Ezenkívül van sokféle kenyér (a fehértől a magvas rozson át a feketéig), vajból pedig sós és édes. A dánok az ebédet letudják két-három szendviccsel. Kedvelik a svédasztalt is, melynek neve itt det store kolde bord, azaz nagy hidegasztal, ám vannak rajta meleg falatok is.
Napközben éhségűzőnek bekaphatsz valamilyen street foodot (sült kolbászt, hurkát, hot dogot, utóbbit a pølsevogn nevű mozgóbüfékben árulják), a délutáni teához pedig isteniek a leveles tésztából készült, marcipános, fahéjas, almás, csokis vagy vaníliakrémes, cukormázzal megfejelt sütemények. Ezeket csak külföldön nevezik „Danish pastry”-nek! Az országon belül wienerbrødot (bécsi kenyeret) kérj, ha erre támad gusztusod, ugyanis először bécsi pékek sütöttek ilyet Dániában, anno 1840-ben.
A Dániához tartozó szigetek lakosai régen csupa olyan ételt főztek, amit a rendelkezésükre álló helyi alapanyagokból elő tudtak állítani.
A regionális finomságok közül a frissen fogott halak és a királyrák mellett külön említést érdemel az ålbæki levegőn szárított sonka, a læsø-i finom tengeri só, valamint a limfjordi kagyló és osztriga.
Jütlandon a sült sügért egyes településeken ma is vadon termő bogyós gyümölcsökből főzött kompóttal tálalják, mert a sovány homoktalaj alkalmatlan a zöldségtermesztésre. Limfjord környéki specialitás a rulleål, melyhez a megnyúzott, kibelezett angolnát sózzák, borsozzák, felkockázott hagymával megtöltik, majd a farka felől feltekerik, és konyharuhában megfőzik. Miután kihűlt, felszeletelik, és tejszínes burgonyával körítik. A sziget belsejében népszerű az ølben: a sós vizes pácban 3 napig pihentetett sertésoldalast fűszernövényekkel és borral ízesített lében megfőzik, majd megsütik, és mélyzöld fodros kelkáposztával fogyasztják. Hagyományos jütlandi fogás még a pramdragergryde – ehhez a füstölt szalonnából, gombából, durvára darabolt zöldségből, valamint disznó- és marhahúsból készülő tartalmas egytálételhez régen minden napszakban hozzájuthatott a Gudenå folyón vontatott uszályokon nehéz fizikai munkát végző legénység a parti kocsmákban.
Bornholm legalább olyan nevezetes a frissen füstölt heringjéről, mint a középkori erődített kerek templomokról és a homokfövenyes strandokról. Dánia legnaposabb szigetén a jellegzetes kéményekről könnyen felismerhető røgerikben füstölik a halat, többek között a nyers tojássárgájával fogyasztandó sol over Gudhjem (Nap Gudhjem fölött) elnevezésű különlegességhez. Ez az étel egy elragadó halászfaluról kapta költői elnevezését. Bizonyára ízleni fog a saltstegt sild is, amelyhez a sós pácban érlelt heringet lisztbe forgatják, majd disznózsírban kisütik. Ha édes ízekre vágysz, ne hagyd ki a híres rozskekszet és a helyi cukorkákat sem!
Hozzávalók:
1 füstölt heringfilé
(dán) vaj
1 szelet magos rozskenyér (barna)
1 db hónapos retek apró kockákra vágva
1 tk finomra aprított snidling
1 nagy hagymakarika (kb. 6 mm vastag)
1 db tojássárgája
Elkészítése:
A heringfilét a vajjal megkent kenyérszeletre fektetjük, és megszórjuk a retekkel, valamint a snidlinggel. Rátesszük a hagymakarikát, és belehelyezzük a tojássárgáját. Azonnal fogyasztjuk.
Dánia világszerte híres finom söreiről. Ki ne hallott volna a Carlsberg vagy a Tuborg márkákról? A nagy főzdék mellett számtalan kicsi is működik, és szinte minden városnak megvan a saját habos itala.
A sör mellett nemzeti ital a burgonyából vagy rozsból erjesztett pálinka, az akvavit. Kis poharakban, nagyon hidegen fogyasztják. Meleg ételhez sosem isszák. Az első poharat illik egyből lehúzni!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.