A Magyarországon kevésbé ismert okra eredete vitatott, nyugat-afrikai, etiópiai, délkelet-ázsiai és dél-ázsiai területekhez is gyakran kapcsolják. Annyi biztos, hogy elsősorban a trópusi és szubtrópusi, valamint meleg égövi területeken termesztik manapság. Hazánkban is megteremne, tettek is erre néhány kísérletet, de mégsem terjedt el a zöldség használata. Pedig értékes növény, tápláló és egészséges. Okrát nem találhatunk minden boltban, de nagyobb szupermarketekben, ázsiai élelmiszert árusító, valamint speciális üzletekben hozzájuthatunk. Nézzük, miért érdemes felkutatni a különleges zöldséget.
A zsenge, leginkább a zöld paprikára emlékeztető okrát sokféleképpen használják fel például az USA déli államaiban, a dél-amerikai, a közel-keleti, az indiai, sőt még az afrikai gasztronómiában is. A karibi térségben is elterjedt növény. Egy 2015-ben publikált tanulmány rámutatott, hogy az okra olyan létfontosságú tápanyagok kiemelkedő forrása, mint a nyersfehérje, a nyersrost, a kalcium, a cink és a vas. A kapcsolódó kutatásban azt vizsgálták, hogy a fejlődő országok alultápláltsági problémáira milyen élelmiszerek nyújthatnak megoldást. Az okra az elsők között szerepelt.
Az okra 90%-a víz, a többi rész pedig a következőképpen oszlik el: 2% fehérje, 7% szénhidrát, minimális mennyiségű zsír. Kimagasló rosttartalma miatt segíti az emésztőrendszer egészséges működését, C-vitamin-tartalmával pedig erősíti az immunrendszert. Található benne ezenkívül K-vitamin és kisebb mennyiségben folsav, illetve magnézium is.
Az okra rengeteg oldható rostot tartalmaz, ezért a zöldség magtokjai főzéskor nyálkássá válnak. Ez remek mód arra, hogy besűrítsünk vele például leveseket és szószokat. Ha viszont nem szeretnénk, hogy sűrű, nyálkás legyen az étel, akkor érdemes valamilyen savas alapanyaggal, például paradicsommal párosítani az okrát. Enyhe íze miatt jól fűszerezhető, és a legtöbb mindennel jól párosítható. Főzve, savanyítva, de nyersen, salátákban is érdemes fogyasztani.
Az okra tápanyagai közül is kiemelkedő a rosttartalma, ami nélkülözhetetlen az egészséges táplálkozásban. A rostok segítik az emésztést, hozzájárulnak a bélrendszer egészségéhez és a megfelelő anyagcseréhez. Bizonyítottan csökkentik a koleszterinszintet, valamint fontos szerepet játszanak a vércukorszint szabályozásában is, ezáltal csökkentik a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Mivel hosszú időre eltelítenek, segítenek a testsúly csökkentésében.
(Kiemelt kép forrása: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.