Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Desszert

10 jó tanács, hogy tökéletes legyen a piskótád

piskóta
Ezt a sokféle süteményhez használható alaptésztát mindenki szereti, és bár egyszerűnek tűnik a készítése, van néhány buktató. Bármelyik receptet követed is a sok közül, ezekre figyelj, hogy ne rontsd el!

1. Hozzávalók:

A klasszikus alaprecepthez 6 db egész tojás, 6 ek cukor és 6 ek búza finomliszt kell, esetleg sütőporral vagy szódabikarbónával rásegíthetsz, hogy a tészta kellően laza legyen. Fontos, hogy friss, lehetőleg tanyasi (farm) tojást használj: minél sötétebb a sárgája, annál szebb lesz a piskóta színe. Cukorból legjobb a porcukor vagy a finom szemcsés kristály, mert a durva szemű nehezebben oldódik fel. A lisztet púpozott, a cukrot csapott kanállal mérd ki, hogy azonos súlyúak legyenek.

2. Előkészületek:

Gondosan moss el és törölj szárazra egy nagy keverőtálat a habveréshez. Zsíros edényben nem fog felverődni a hab. Melegítsd elő a sütőt 160 fokra. A légkeverést ne kapcsold be!

3. Forma kibélelése:

Rajzold körbe a formát egy darab sütőpapíron, majd vágd ki a papírt. A forma alját kend meg néhány helyen vajjal vagy margarinnal, és kapcsold köré a karimát. (Ennek az oldalát nem kell megkenni.) Óvatosan terítsd a formába a papírt, és nyomkodd le úgy, hogy ne maradjon ráncos. Egyszerűbb, ha a forma kikent aljára simított papírról a karima felhelyezése után vágod le a túllógó széleket.

4. Tojások szétválasztása:

Ügyelj rá, hogy a fehérjébe egy csepp sárgája se kerüljön, máskülönben nem tudod felverni a habot. Kezdő konyhatündérként először kisebb tálak felett próbálkozz, és csak a sikeresen szétválasztott tojások sárgáját és fehérjét öntsd át a nagy keverőedénybe, illetve egy másik tálba. Ha nem sikerül a szétválasztás, a tojás még jó lesz rántottához vagy más célra.

5. Tojáshab:

Adj a fehérjéhez csipetnyi sót vagy egy csepp citromlét, esetleg ecetet (ezektől keményebb lesz a hab), és lassan, de folyamatosan kezd el verni. A legtöbb levegőt kézi habverővel tudod a habba juttatni. A robotgépet csak közepes fokozaton működtesd ehhez a fázishoz. A félig felvert habba kanalanként szórd bele a receptben megadott mennyiségű cukrot, és verd tovább, amíg fényes masszát kapsz. Vigyázz, mert a túl kemény hab széttörik, amikor beleforgatod a lisztet! Akkor jó, ha már nem csúszik ki a felfordított keverőtálból. Ekkor beledolgozhatod az előzőleg kikevert sárgájába. (Egyes receptek szerint a sárgáját kell a habba dolgozni.)

6. Liszt hozzáadása:

Két vagy több részletben szitáld a masszára, és forgasd bele lazán, minél gyorsabban fakanállal vagy a legalacsonyabb fokozatra kapcsolt robotgéppel. A szitálás fellazítja a lisztet, a gyorsaságnak köszönhetően pedig nem illan el a már belekevert levegő. Az egyben vagy nagy adagokban hozzáadott liszttől a tojáshab összeesik, továbbá a tészta sütéskor nem emelkedik meg és tömör állagú lesz.

7. Formába töltés:

Kanalazd vagy öntsd a tésztát a kibélelt formába, és lapáttal simítsd el a tetejét. Tepsiben úgy oszlasd el a masszát, hogy a sarkokba is jusson.

8. Sütés:

Elkészítés után a tésztát azonnal meg kell sütni, nehogy összeessen. A sütőben előbb egy kicsit megemelkedik, majd a teteje aranybarnára sül 30-45 perc alatt. Közben – különösen az első 10 percben – ne nyitogasd a sütőajtót!

9. Tű- és kézpróba:

Mielőtt kivennéd a sütőből a piskótát, szúrj bele egy hústűt. Ha ráragad, akkor a közepe még nyers. Ilyenkor vedd lejjebb a hőfokot, hogy ne égesd el a tészta alját, és hagyd a sütőben további 5-10 percig. Ha a tenyereddel óvatosan megnyomva rugalmasnak érzed és tapintásra nem nyirkos, akkor kész. Ne süsd túl, mert száraz és kemény lesz!

10. Kivétel a formából:

Kb. 10 perc pihentetés után a piskótalapot késsel válaszd el a formától, és emeld le a karimát. A piskótalapra tegyél egy tortarácsot, és ezzel összefogva fordítsd meg a tésztát. (Ha előtte a rácsra sütőpapírt terítesz vagy porcukrot szórsz, biztosan nem ragad rá.) Végül vedd le a forma alját, húzd le a papírt, és hagyd hűlni a süteményt legalább 2 órát.

Minden, amit a piskótáról még tudni szeretnél >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.