Az edzés jót tesz a testi-lelki egészségnek, ezért ha mostanában szívesebben időzöl a tévé előtt mozgás helyett, akkor adunk egy kis motivációt, hogy könnyebben felhúzd a sportcipőt, na meg két immunerősítő receptet is találsz a tanácsok után.
Már az alacsony intenzitású, de heti többszöri mozgás is előnyös lehet a szervezetnek, rövid és hosszú távon egyaránt. Számos mechanizmus révén javítja a test működését – például az edzés közbeni izom-összehúzódások citokin molekulákat szabadítanak fel, amelyek szabályozzák az immunsejtek aktivitását. A védőpajzs erőssége pedig nemcsak a betegségek kivédésében, hanem akár a szervezet védőoltásra adott immunválaszában is szerephez juthat. Vagyis egyszerűen fogalmazva: az edzés ajándék a testnek, hiszen biztosítja annak hosszú távú, védett működését.
Az orvosok mellett a táplálkozástudománnyal foglalkozó szakemberek is egyetértenek abban, hogy már a legalább heti öt napon megtörténő, mérsékelt intenzitású mozgás is bizonyítottan támogatja az immunrendszert, csökkenti a gyulladásos folyamatokat, javítja a vércukorszintet, elősegíti az egészséges testsúly fenntartását/elérését, valamint a hosszú életet.
A szervezet a számára nem megfelelő mennyiségű testmozgás miatt nem tud optimális kapacitással működni. Amikor ugyanis nem vagyunk elég aktívak, csökken a leukociták (az immunrendszert a fertőző betegségektől védő fehérvérsejtek) ereje, amitől az általános immunreakciók gyengülhetnek. Vagyis: minél többször mozgunk egy héten, testünk annál felkészültebb lesz a különböző betegségekkel szemben. Nem beszélve arról, hogy a mozgáshiány könnyen elhízáshoz vezet, ami amellett, hogy növeli a különböző egészségügyi problémák kialakulásának kockázatát, jelenleg a Covid–19-hez köthető komplikációk és halálesetek egyik fő kockázati tényezőjét is jelenti!
Egyesek szerint a túlzásba vitt, túl nagy intenzitású edzések viszonylag rövid ideig, de okozhatják az immunrendszer alulműködését, bár erről jelenleg is vita folyik a szakemberek között. Nos, ha reálisak akarunk lenni, akkor az ilyen típusú, kemény edzések kizárólag az élsportolókra jellemzőek, míg az átlag felnőttlakosság inkább a mérsékelt, esetleg közepes intenzitású – vagy sajnálatos módon a semmilyen – mozgás híve.
A lényeg, hogy a lehető leggyakrabban sportolj! Szerezzen be egy lépésszámlálót, egy aktivitásmérő órát, tölts le a telefonodra olyan applikációt, amivel követni tudod a napi aktivitásod. Törekedj arra, hogy kezdetben hetente egy-két, később két-három naponta elérd az ideálisnak tartott napi tízezer lépést, ami lehet egy kiadós séta vagy túrázás eredménye is. Meglátod, egy idő után már keresni fogod a lehetőséget arra, hogy minél többet és intenzívebben edz, sőt, akár a kocogást is kipróbáld!
Gondolj úgy a testmozgásra, mint a szervezete védelmezőjére, mely a többi értékes „komponenssel” együtt (kielégítő táplálkozás, megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, a stressz lehetőség szerinti kerülése) az egészséges fizikum és az erősebb immunrendszer felé vezető úton tart.
Reggelire: Gabonás-káposztás tojásrántotta
Hozzávalók (2 személyre):
Elkészítés:
Vacsorára: Sült tőkehal rukkolás mangósalátávalHozzávalók (2 személyre):
Elkészítés:
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.