A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen recept
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen
Puncstorta  recept
Puncstorta
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Mákos guba  recept
Mákos guba
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Egészséges

Ezért érdemes ibolyát gyűjteni: fájdalomcsillapításra is kiváló csodás gyógynövény

Az ibolya nemcsak szép és illatos, de gyógynövény is /Fotó: Shutterstock
Az ibolya nemcsak csodás, de kellemes illatú virág is, ám csak kevesen tudják, hogy kiélvezhetjük gyógyhatását is. Érdemes gyűjteni és felhasználni az ibolyát, a természet patikájának egyik csodaszerét, de körültekintőnek is kell lenni!

Az ibolya jellegzetes, lilás virágáról könnyen felismerhető növény, ami nőhet a kertben és a parkokban, ám ha azt hitted, hogy csak dísznövényként, vagy az illata miatt érdemes gyűjteni, nos jobb ha tudod, hogy kiváló gyógyhatása is van ennek az aprócska, dekoratív virágnak! Az ibolyának ehető a virága, a gyökere, a szára és a levele, nyugodtan tehetjük ételekbe, salátákba, sőt italokba is, így is élvezhetjük az egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Az ibolya nemcsak szép és illatos, de gyógynövény is /Fotó: Shutterstock
Az ibolya nemcsak szép és illatos, de gyógynövény is /Fotó: Shutterstock

Nem mindegyik ehető

Az ibolya gyűjtése során fontos az odafigyelés, ugyanis az ibolya leveleit könnyű összetéveszteni a vadon termő salátaboglárkával. Nagy szerencse, hogy virágzás után már nem is lehet összetéveszteni a két virágot, ugyanis az ibolya szirmai kék-fehér és lilás színben pompáznak, ellentétben a salátaboglárka sárgás, sugaras virágaival.

A salátaboglárka a többi boglárkafajhoz hasonlóan mérgező. Szintén nem ehető a fokföldi ibolya, mely csak névrokonságban áll a sima ibolyával.

Ezek az ibolya jótékony egészségügyi hatásai

Az ibolya minden része ehető, ám mindegyik valami más betegségre nyújthat megoldást. Az ibolya gyökere például enyhe hurutoldó, köptető hatású, így remek hasznát vehetjük hörghurut és légcsőhurut esetén. Izzasztó, lázcsillapító hatása is van, ezért megfázás és influenza idején is nagy segítség lehet a betegség legyőzésében – írja a Metropol.

Az ibolyának minden része ehető és jó hatással van az egészségre /Fotó: Shutterstock
Az ibolyának minden része ehető és jó hatással van az egészségre /Fotó: Shutterstock

Az ibolya virágából készült szirup megnyugtatja a gyulladt torkot. A virágából készült tea kakukkfűvel és ánizzsal ízesítve hűsítő, nyákoldó hatású, sőt akár száraz köhögés esetén is használható. Hatásos még fülgyulladás és nyirokmirigy-duzzanat esetében is. Az ibolya virágában található cseranyagnak köszönhetően enyhe összehúzó hatása is van, így ínygyulladás esetén öblögetésre, apróbb sebeknél borogatásként is alkalmazhatjuk.

A levelek forrázata a kitágult visszerek borogatására alkalmazható. Az ibolya gyökerében található hatóanyagok segíthetnek enyhíteni a bélgyulladást, fájdalomcsillapító tulajdonságának köszönhetően pedig külsőleg és belsőleg is egyaránt alkalmazhatjuk az ibolyából készült forrázatokat. Forró izületekre borogatásként is használhatjuk, emellett száraz, viszkető kiütések (atópiás dermatitisz vagy ekcéma) ellen is hatásos.

Mitől ilyen jó és egészséges az ibolya?

Az illatos ibolya és a borzas ibolya egyaránt gyógynövény, fő hatóanyagaik a gyökerükben található szaponinok. A kék virágok antocián tartalmuk miatt antioxidáns hatással is bírnak. Álmatlanság, fejfájás esetén alkalmazható a virágból készült szirup és forrázat is, a teljes növény kivonatából készült olaj remek bőrápoló, nagyon száraz, kirepedezett bőr kezelésére is használható. Erősíti az ereket, megakadályozza a vérlemezkék összetapadását és gyulladáscsökkentő hatású.

Az ibolyából élvezeti tea is készíthető /Fotó: Shutterstock
Az ibolyából élvezeti tea is készíthető /Fotó: Shutterstock

Így készíts ibolyából teát

Az ibolyának virágából és leveléből mi magunk is készíthetünk teát. A begyűjtött növényt ki kell szárítani, össze kell aprítani és ebből kell egy teáskanálnyit leforrázni két deciliter vízzel, majd hagyni legalább 10-15 percig. Ezután az ibolyateát szűrd le, és ilyen dózisban naponta kétszer is fogyaszthatod. Álmatlanság, fejfájás esetén alkalmazható, enyhe hashajtó hatása is lehet egyeseknél.

A friss virágaival édességeket, főételeket, likőrt ízesíthetünk, díszíthetünk, kandírozva pedig tortákhoz, desszertekhez használhatjuk.

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.