Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Egészséges

Itt a megoldás a magas koleszterinszintre!

csipsz
Magas koleszterinszint elsősorban a helytelen táplálkozás miatt alakul ki, így nem kérdés, hogy a koleszterinszegény étrend segíthet orvosolni a problémát – még akkor is, ha úgy érezd, felesleges változtatni a táplálkozásodon.

Vannak olyan divatos diéták, amelyek nemhogy segítenek egy-egy kóros állapot javításában, inkább újabb problémákat szülnek. A koleszterinszint csökkentésére irányuló táplálkozási tanácsokat azonban érdemes megfogadnod. „A koleszterincsökkentő diétát sosem késő elkezdeni, hiszen egyértelmű bizonyíték van arra, hogy a zsír- és koleszterindús táplálkozás emeli a koleszterinszintet, így pedig a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát” - mondja Kreisz Andrea dietetikus.

Egyéni reakciók

A táplálkozással bevitt zsírra és koleszterinre a szervezet egyénileg reagálhat. „Általánosságban elmondható, hogy koleszterinszegény, telített zsírsavban szegény diéta a betegek háromnegyedénél hatásos. Normál testsúlyú egyéneknél egy jól összeállított diéta a koleszterinértéket kb. 10 százalékkal csökkenti, míg elhízottak esetében ez a csökkenés a 20 százalékot is elérheti” – sorolja a dietetikus. Magas koleszterinszint esetén az egyén teljes kockázatának felmérése dönti el (pl. van-e más betegség vagy családi halmozódás), hogy kell-e étrendi kezelés, illetve gyógyszeres kiegészítés. Elvileg először étrenddel kell kezelni a magas vérzsírértékeket (egy bizonyos határértékig). Annak eredménye leghamarabb 3 hónap múlva értékelhető, s ennek alapján lehet eldönteni, hogyan reagált a szervezet a diétára, s az elegendő-e a probléma rendezéséhez.

Fotó: Shutterstock
Fotó: Shutterstock

Változó hatások

A koleszterinszintre több tényező is hat, így a telített, a telítetlen és a transzzsírsavak fogyasztásával, a rostbevitel mennyiségével, sőt a testmozgással, a stressz csökkentésével is hatást hatást gyakorolhatunk rá. „Érdekes tény, hogy a telített zsírsavak jobban emelik a koleszterinszintet, mint maga a koleszterinbevitel” - jegyzi meg Kreisz Andrea. A telített zsírsavak nagy arányban főleg az állati zsiradékokban találhatók, de nem egyformán hatnak a koleszterinszintre.

A legnagyobb emelkedést a vajban, a zsíros tejtermékekben megtalálható mirisztinsav okozza. A koleszterin szintén állati eredetű táplálékokban fordul elő. A legtöbb koleszterin a belsőségekben, a tojássárgájában, a csirkebőrben található, de ezeket ritkábban fogyasztjuk, mint a valamivel kevesebb koleszterint tartalmazó tejtermékeket, húsokat, így nem meglepő, hogy főleg ez utóbbiakkal visszük be a legtöbb koleszterint. Viszont a főleg növényi táplálékokban és a tengeri halakban megtalálható telítetlen zsírsavak fogyasztásának növelése segít a koleszterinszint csökkentésében.

A kérdés tehát, hogy érdemes-e diétázni magas koleszterinszint esetében, nem is kérdés igazán. „A koleszterinben és telített zsírsavakban szegény, telítetlen zsírokban gazdag étrend az esetek többségében hatásos a magas vérzsírértékek csökkentésére. A rostdús táplálkozás (különösen pektin formájában), valamint a rendszeres testmozgás tovább erősíti a kedvező hatást” – összegzi a szakember.

Borítókép: Shutterstock

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.