Régen a böjt az jelentette, hogy húsvét előtt, 40 napig csak kenyéren és vízen éltek a hívők - ám Abonyi Orsi dietetikus szerint olyan végletes formája az önmegtartóztatásnak, amivel komolí károkat okozhatunk a szervezetünknek.
"Nagyon rizikós a kenyérrel és vízzel böjtölés, mert így az alapvető tápanyagokhoz nem jut hozzá a szervezetünk, így a vitaminok sem. Ez nagyon komoly következményekkel járhat, ahogy a koplalás is, például ájulással – mondta el a Metropolnak a dietetikus, aki semmiképp sem javasolja a böjtölés ilyen drasztikus formáját. Fontosabbnak látja, hogy mindenki magához képest böjtöljön, hiszen nem az önsanyargatás a cél.
A szakember azt is elmondta, hogy a húsmentes étkezéssel semmi gondot nem okozunk a szervezetünknek, így azt nem csak 40 napig, de akár egész évben is csinálhatjuk. Persze, csakis akkor, ha emellett változatos étrendet követünk, sok zöldséggel, gyümölccsel, megfelelő rosttartalommal, tejtermékkel és tojással, vagy akár hallal kompenzálva a melegvérű állatokból származó hús hiányát.
Hamvazószerdán és nagypénteken a római katolikusoknál teljes hústilalom van 14 év fölött, a nagykorúaknak pedig emellett csak napi háromszor szabad étkezniük és egyszer jóllakniuk.
„Pozitív hozománya is lehet a szigorú böjtnek 1-1 napon, hiszen ha aznap csak háromszor eszünk, arra a háromra jobban odafigyelünk, jobban megrágjuk az ételt is, ez pedig javítja az emésztést. Vannak azonban olyan krónikus betegségek, amiknél jobb odafigyelni a napi többszöri étkezésre, így akik ilyennel küzdenek, mérsékelten böjtöljenek csak" – részletezte a dietetikus, külön megnevezve a refluxos betegeket és az inzulinrezisztenciában szenvedőket, akiknek jobb nem kísérletezniük a napi háromszori étkezéssel.
"Az étkezésünk nem csak üzemanyag a testnek, sokszor pszichés hatásokra is eszünk, így az időszakos böjt sokszor túlevésre ösztönzi azokat, akik fogyókúrás célból alkalmazzák. Persze, ha valaki úgy jön el hozzám, hogy már régóta böjtöl, azt nem állítom le, de fontos, hogy szakember tanácsát kérjük. Saját kútfőből, ha lehet, ne kezdjünk komoly böjtbe" – tette hozzá a dietetikus, aki szerint a böjtölésnek a kulcsa, hogy saját magunkhoz képest alakítsuk ki és ne a fájdalom és az önsanyargatás legyen a cél, hanem az önmegtartóztatás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.