Az olimpikonok nemcsak edzésbeli elhivatottságukban, hanem étrendjükben is példát mutathatnak mindannyiunk számára. Egy élsportoló napi étrendjének kialakításakor a cél egyrészt a megfelelő tápanyagbevitel, másrészt az optimális teljesítmény elérése és fenntartása. Egy jól összeállított, egészséges étrend segít, hogy a legjobbat hozzák ki magukból, és közben támogatja a regenerációt és az általános egészséget. Lássuk, milyen alapelvek szerint táplálkoznak a világ legjobb sportolói, és mi hogyan vehetünk példát róluk a mindennapokban.
Az amerikai sportdietetikus és személyi edző, Tara Collingwood összegyűjtött 5 tippet, amelyeket az olimpikonok ihlettek.
Még a kora reggeli edzések előtt is fontos, hogy ellássuk üzemanyaggal a szervezetünket, hogy bírja a megterhelést. Attól függően, hogy az edzés előtt mennyi időnk van, válasszunk gyorsan vagy lassan felszívódó szénhidrátokat. Ha például csak félórával edzés előtt tudunk enni, valamilyen gyümölcs elfogyasztása jó ötlet lehet, ám ha több óra is eltelik az étkezés és az edzés között, akkor akár teljes kiőrlésű gabonát is választhatunk. A sportolás hosszát is vegyük figyelembe: egy maratoni edzéshez például fehérje és zsír is kell a szervezetnek.
A dietetikus azt javasolja, hogy edzés után olyan ételt válasszunk, ami minden makrotápanyagot tartalmaz. A legmagasabb arányban pedig a fehérje és a szénhidrát legyen benne. A folyadékpótlás még inkább fontos az edzéseket követően, és ha igazán jól megizzasztottuk magunkat, az elektrolitokat is pótolni kell a szervezetben.
Az éhség és jóllakottság érzésének felismerése nagyon fontos a sportolók számára. Különösen utóbbi esetében kell ébernek lenniük, hogy elkerüljék a túlevést. Hogyha tudatosan figyelünk arra, hogy tényleg csak akkor együnk, amikor éhesek vagyunk, és csak annyit, amennyi jólesik, azt a szervezet meghálálja.
A sportolók étrendjében fontos szerepe van a kisétkezéseknek. A tízóraira és uzsonnára elfogyasztott egészséges snack (ami lehet valamilyen gyümölcs, olajos magvak, fehérjeital vagy zöldségek mártogatóssal) segít stabilan tartani a vércukorszintet a nap folyamán, ezáltal elkerülhető a farkaséhség és a falásrohamok, valamint a túlevés is.
Noha a sportolóknak abból a szempontból egyszerű a dolguk, hogy profi csapat állítja össze az étrendjüket, mi is lehetünk jól tájékozottak az élelmiszerek tápértékével kapcsolatban. Már vásárláskor legyünk körültekintőek, olvassuk el a címké, hogy miből áll egy adott alapanyag, így csak olyan élelmiszert választunk, ami táplálja és energiával látja el a szervezetünket. Keressük a minél kevésbé feldolgozott, hozzáadott cukortól mentes, teljes kiőrlésű és összetett szénhidrátokat, valamint a fehérjében és rostban gazdag alapanyagokat.
Persze a sportolók is fogyasztanak alkalmanként csipszet vagy csokoládét, és egy pohár alkoholos italt is megisznak néha, de ezeket nagyon pontosan belekalkulálják a napi/heti étrendjükbe.
(Forrás)
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.