Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Mákos guba  recept
Mákos guba
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Ahogy érkezik a melegebb idő, egyre több légy jelenik meg körülöttünk, így a konyhában, és az ételeink körül is. Szúnyogháló ide vagy oda, valahogy mindig besurrannak a házba, a szabadban pedig egyszerűen lehetetlen elkerülni ezeket a rovarokat. Na de mi történik akkor, ha rászáll egy légy az ételünkre? Betegek leszünk tőle? Ennek jártunk utána.

A tavaszi és nyári hónapok visszajáró törzsvendége a légy, ami ráadásul amilyen kicsi, olyan idegesítő tud lenni. Bármennyire is próbáljuk elhajtani ezeket a rovarokat, sajnos annyira makacsak, hogy már csak azért is a kezünkön, a fejünkön vagy az ételünkön landolnak. Utóbbi esetben azonban elmondható, hogy a légy által terjesztett megbetegedések kockázata aránylag kicsinek mondható. Ám jó néhány tényezőt figyelembe kell venni, amikor eldöntjük, hogy megesszük-e azt az ennivalót, amire már rászállt, vagy sem – írja az IFLScience.

Kevesen tudják, hogy a legyeknek igazából nincsenek fogaik vagy állkapcsuk, amivel megrághatnák az ételt. Ezért ők úgy táplálkoznak, hogy a táplálékra köpnek egy kevés enzimekben gazdag nyálat, majd ha az kissé feloldotta, ormányszerű szájszervükkel felszippantják azt. Ez nagyjából olyan, mintha lehánynák a kajánkat. A probléma ott kezdődik, hogy ezek a rovarok közszeretettel tanyáznak olyan hulladékokon, mint a romlott nyers hús, az állati és emberi ürülékek, de a rothadó növényzeteken is szívesen elidőznek. Ebből adódóan közel 130 olyan kórokozót azonosítottak be a kutatók, melyeket egyszerű házilegyek terjeszthetnek. Ezek lehetnek különféle gombák, vírusok, paraziták és baktériumok is, közöttük pedig életveszélyes fajok is előfordulhatnak.

Szúnyogháló ide vagy oda, valahogy mindig besurrannak a házba /Fotó: Shutterstock
Szúnyogháló ide vagy oda, valahogy mindig besurrannak a házba /Fotó: Shutterstock

Szóval érdemes komolyan venni az ételünk körül legyeskedő rovarokat, hiszen a világ számos részén okoztak már olyan kórokozókkal terjedő megbetegedéseket, melyek többnyire hányással, gyomorfájással, hasmenéssel vagy magas lázzal jártak. 2022-ben száznál is több házi legyet vizsgáltak, melyeket egy New York-i farm környékéről gyüjtöttek be. Később megállapították, hogy azok tele voltak olyan élelmiszerrel terjedő bacilusokkal, mint a Salmonella, az E-coli, a Staphylococcus aureus, a Bacillus cereus és a Bacillus subtilis baktérium.

Mindezek ellenére ne essünk pánikba, hiszen a megbetegedés lehetőségét nagyban befolyásolja az is, hogy hány légy telepedett meg az ételünkön és mennyi ideig. Ha egyetlen légyről van szó, ami rövid ideig tanyázott a harapnivalónkon, akkor nincs nagy baj, viszont ha több légy órákon át randalírozott a vasárnapi rántott húson, pizzánkon vagy a szendvicsünkön, akkor nem éri meg kockáztatni, inkább szabaduljunk meg az ételtől. Ilyenkor vigasztaljon a tudat, hogy léteznek a világon olyan trópusi betegségek, melyek fertőzési kockázata sokkal magasabb, a házi legyek pedig napokig továbbíthatják éppen úgy, mint az emberi hulladékból származó olyan halálos betegségeket, mint a kolera vagy a vérhas.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.