A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Mákos guba  recept
Mákos guba
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Egészséges

Ez történik a testeddel, ha megiszol egy energiaitalt

Energiaital /Fotó: Shutterstock
Nem egyszer hallhattunk az elmúlt évek folyamán olyan híreket, miszerint több tinédzsernél is gondot okozott az energiaital. Persze gondolhatnánk azt, hogy ennek oka a mértéktelenség volt, ám nem árt picit jobban a dolgok mögé nézni. Az energiaital-fogyasztás nem csak a fiataloknál okozhat kellemetlen egészségügyi problémákat, hanem a felnőtteknél is felboríthatja a szervezet működését, ami nem is csoda. Ez történik a testeddel, ha megiszol egy energiaitalt.

Mindenek előtt már az elején le kell szögezni, hogy az energiaital nem gyerekeknek készül, legyen szó akár kicsi vagy nagy kiszerelésről, hiszen ugyanolyan koffeintartalommal rendelkeznek. Ezeknek az italoknak a fő élénkítő hatóanyaga a koffein, ami azonnal a központi idegrendszert stimulálja, továbbá serkenti az agyi vérkeringést, élénkíti az agyműködést, ebből kifolyólag pedig a fáradtságot is csökkenti. A probléma igazából ott kezdődik, amikor a koffein az energiaitalokban lévő egyéb anyagokkal kölcsönhatásba lép, ami hátrányosan hat a szívritmusra és a vérnyomásra egyaránt. Gondot jelent az energiaital fogyasztásánál az is, hogy lényegesen sok cukrot tartalmazhatnak, aminek következménye, hogy csak kalóriát viszünk be vele a szervezetbe, értékes tápanyagot nem. Ez bizony egyenes út az elhízáshoz és az ebből adódó egyéb kockázati tényezőkhöz.

Az energiaitalok nem adnak plusz energiát /Fotó: Shutterstock
Az energiaitalok nem adnak plusz energiát /Fotó: Shutterstock

Kreisz Andrea dietetikus a Diéta és Fitnesznek adott interjújában azt mondja, hogy abból kifolyólag, hogy a koffeines italok fogyasztása elsősorban a fáradtság elfedésére irányulnak. A koffein elfoglalja a helyet az adenozin nevű anyag elől, ami ezáltal elősegíti az adrenalin termelődését is, de elsősorban nyugtató hatású, felszaporodásával arányosan pedig egyre fáradtabbnak érezzük magunkat. Az adenozin azonban tovább termelődik, így amikor a koffein hatása elmúlik, intenzívebben tör ránk a fáradtságérzet. A rendszeres koffeinfogyasztás kezdetben valóban felpörget, de hosszú távon már annyira hozzászokunk, hogy normál működésünkhöz is igényelni fogja szervezetünk. Így nyíltan kimondhatjuk azt is, hogy az energiaitalok nem adnak pluszenergiát, mint ahogyan azt sokan gondolják, csupán csak elhitetik velünk.

Gyerekek esetében semmilyen körülmények között nem lehetünk elnézőek, ha energiaitalról van szó /Fotó: Shutterstock
Gyerekek esetében semmilyen körülmények között nem lehetünk elnézőek, ha energiaitalról van szó /Fotó: Shutterstock

Normális esetben a gyereknek senki nem adna koffeint. Ám gondoljunk bele abba, hogy az energiaitalok koffeintartalma még egy csésze erősebb kávénak is a többszöröse. Egy egészséges felnőtt ember szervezete napi 100 mg koffeint még képes normális mederben kezelni, ám ez a mennyiség már egy jobban hígított kávéval is megvan. Ezt a mennyiséget elég csak megduplázni, és azonnal megzavarhatja a felnőtt ember szervezetét is. Ilyenkor könnyen beüthet a rossz közérzet, hányinger, hányás, nyugtalanság, álmatlanság, szapora pulzus, remegés, magas vérnyomás, mellkasi fájdalom vagy erős szívdobogásérzés.

A dietetikus kiemeli, hogy ha energiaital-fogyasztásról van szó, gyerekek esetében semmilyen körülmények között nem lehetünk elnézőek. Éppen úgy működik ez, mint ahogy alkohollal, végtelen mennyiségű szénsavas üdítővel vagy kávéval sem kínáljuk gyerekünket még tinédzserkorban sem. Ha erre odafigyelünk, a felnőttek pedig a mértékletesség elvét követve isszák, számtalan negatív egészségügyi problémát elkerülhetünk.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.