Mindig is csodálattal adóztam a nagy- és dédszülők leleményességének, ahogy viszonylag kevés alapanyagból gazdag és ízletes, több napra is elegendő ételt tudtak az asztalra tenni. Tényleg csak azt dobták ki, amit már semmire sem lehetett felhasználni, ilyen pedig nem sok van, hiszen a háziállatok, a komposzt és a kert szinte minden konyhai hulladékot elnyel.
Különösen imádom, ahogy a maradékból új étel születik, és ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az így létrehozott fogás rosszabb vagy gyengébb, esetleg ízetlenebb, mint egy megtervezett étel, sőt sok esetben pont a leleményesség teszi még finomabbá ezeket az ebédeket. Így jártam most én is.
Első állomás, a bableves
A húsvéti menü első és talán legnagyobb fogása nálunk a csülkös bableves, amihez az utolsó darab füstölt, főtt csülköt vettük meg a boltban. A súlya igazán nem is számított, de egészen jó vétel volt az 1,3 kilót nyomó nagy darab csülök. A sonka és a csülök főzőlevét egy ideje már nem öntöm ki, ebből készítem például a lencsefőzeléket, vagy mint most, ez adta az alapját a bablevesnek.
A csülköt megmostam és hideg vízben feltettem főni, mellé pedig tettem 5-6 gerezd fokhagymát, egy fej pucolt vöröshagymát, 3 db babérlevelet, egy marék egész fekete borsot. Került a vízbe még pár darab sárgarépa, petrezselyemgyökér, gumós zeller, illetve egy kisebb csokor petrezselyemzöld. Alacsony lángon két és fél órán át főztem.
Amikor a csülök megpuhult, akkor leszedtem a csontról a húst és feldaraboltam. A léből kiszedtem egy tálba a zöldségeket, majd átszűrtem, a borsot, babérlevelet, hagymát kidobtam, a levet pedig visszaöntöttem a fazékba. Visszakerült a hús is, valamint beletettem a megpucolt nyers krumplit és a babot is (konzerv vörösbabot használtam) és addig főztem, amíg a bab meg nem puhult. Ezután berántottam és visszahelyeztem a korábban kihalászott zöldségeket. Lángossal kínáltam.
Második állomás, a franciasaláta
Régen is imádtam a franciasalátát, de amióta tavaly megkóstoltam Erdélyben a böfföt, azóta csak így, a húslevesben főtt zöldségekből készítve szeretném enni. Mivel a bablevesbe több zöldséget tettem, mint amennyit ketten meg tudunk enni, kidobni pedig nem akartam a füstölt ízű répát, gyökeret, zellert és krumplit, ezért fogtam és a maradék zöldségeket felkockáztam, tejföllel, mustárral, majonézzel, sóval, borssal, apróra vágott petrezselyemmel és újhagymával, meg egy kis darab kockázott csülökkel összekevertem. Kész is a vacsorára szánt böff, ami főtt tojással vagy pirítóssal mennyei.
Harmadik állomás, a babfőzelék
Miután kétszer is ettünk a levesből, a zöldségeket és a csülköt pedig kimentettem belőle, nem maradt más csak egy kevés lé, és rengeteg bab, ami lesüllyedt a leves aljára. Felöntöttem egy kevés vízzel, annyival, hogy abból két főre egy evésre elég főzelék legyen, alágyújtottam, picit sóztam, borsoztam, meg szórtam bele fokhagymaport, végül behabartam és egy kevés ecettel ízesítettem. A maradék csülökből lett hozzá a feltét.
+Negyedik állomás, ha maradt volna
Ha maradt volna még a csülökből, akkor remek szendvicskrém lehetett volna belőle. Egy kevés krémsajttal, petrezselyemmel és újhagymával, mustárral, tormával, sóval és borssal kellett volna csak összekeverni a felkockázott csülökhúst, rákenni a kenyérre, megszórni sajttal, és sütőben vagy régimódi melegszendvicssütőben megpirítani reggelire vagy vacsorára.
Neked van maradékmentő recepted? Te is szoktál úgy főzni, hogy a maradék alapanyagokból készítesz új fogást másnapra?
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.