Ez a típusú étrend elsősorban Görög-, Spanyol és Olaszországban „őshonos”, de pozitívumai miatt máshol is elterjedt. Tudományos kutatások szerint azoknál, akik a mediterrán életmódot követik, jóval alacsonyabb a szív- és érrendszeri betegségek megjelenése, mint a más vidékeken élők körében. Az étrendben szereplő táplálékok antioxidáns-tartalma jelentős, ezáltal segíthet csökkenteni a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát.
Mediterrán étrendben mindennaposak ezek az ételek:
- Halak, tenger gyümölcsei, zsírszegény húsok, tojás, valamint tej, joghurt, kefir, sajtok, melyek az egészséges fehérjéket, vasat biztosítják szervezetünk számára.
- Durumlisztből készült kenyerek, péksütemények, tészták, illetve a rizs és más gabonafélék.
-A lencse különféle változatai (barna, vörös), valamint a zöldbab.
-A zöldségek közül jellemzően a paradicsom, a cékla, a brokkoli, a karfiol, az articsóka, a répa, a cikória, a saláta- és hagymafélék, a paprika.
-A gyümölcsök közül a narancs, az eper, a málna, a citrom, a mandarin, a grépfrút, a szőlő, a barack.
Olvass tovább a mediterrán diétáról >>>
VÉLEMÉNY a mediterrán diétáról:
A gabonafélék, a hüvelyesek, a zöldségek és a gyümölcsök rosttartalmuknál fogva segítenek elkerülni az elhízást: megakadályozzák az energiát adó tápanyagok gyors felszívódását, így elkerülhető a túlevés, ezáltal pedig az elhízás, és az abból adódó problémák kialakulása. A zsírok közül a mértékkel használt olívaolajjal, és az omega 3-s zsírsavakban gazdag halak fogyasztásával elkerülhetjük a felesleges koleszterinbevitel okozta betegségeket. Aki szereti a halakat, és meg tudja oldani mindennapi fogyasztásukat, annak ez a megfelelő és hatásos módszer.
Kolléganőnk csodás fogyásának történetet itt olvashatod el >>>
Mindennap más-más tápanyanyagot kell fogyasztani. A sorrend a következő: fehérjenap (tejtermékek, húsok, tojás), keményítőnap (zöldségek), szénhidrátnap (gabonafélék, kenyér, tészta, rizs), gyümölcsnap. Havonta egy alkalommal pedig víznap. Értékelés: az egyes napok között jelentős energia- és tápanyageltérés van, így a módszer esetleg megterhelő lehet a szervezet számára.
VÉLEMÉNY a 90 napos diétáról:
Ebben az esetben a fogyást elsősorban a tápanyaghiány okozza, ezért hosszú távú alkalmazása kifejezetten káros lehet a szervezetre, ráadásul szenvedés jelent a mindennapokban ennek a diétatípusnak az alkalmazása.
Meglehet, hogy egy téves megközelítésen alapul, amelyet máig sem igazoltak. Az étrend a számos táplálékban megtalálható lektinek hatásán alapul, amelyek a diéta „kitalálója” szerint a vércsoporttól függően gyakorolnak káros hatást az emberi szervezetre. Vércsoportok szerint határozza meg, ki mit ehet, és mit kell kerülnie.
A vércsoport: Számukra vegetáriánus étrend ajánlott. Ám ennek szakszerűtlen összeállítása vas-, cink-, B12-vitamin, illetve az esszenciális aminosavak hiányát okozhatja.
B vércsoport: Nagy mennyiségű hús, hal és tojás fogyasztása ajánlott. Ez szakember útmutatása nélkül hozzájárulhat egyes vesebetegségek és a köszvény kialakulásához.
AB vércsoport: Őket a módszer szerint kevés gyomorsav és gyengébb immunrendszer jellemzi. A számukra ajánlott szemivegetáriánus étrend azonban megfelelő ellenőrzés nélkül szintén tápanyaghiányhoz vezethet!
0 vércsoport: Annyiszor ehetnek húst, ahányszor kívánják. Azonban a túlzott húsevés összefüggésben állhat bizonyos daganatok, illetve a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásával.
A leggyakoribb fogyókúrás kifogás >>>
VÉLEMÉNY a vércsoportdiétáról:
A táplálkozási szakemberek közül sokan úgy vélik, a vércsoport-diéta egyes vonatkozásai szemben állnak a jelenlegi táplálkozás-egészségügyi ismeretekkel, elvekkel. Egyoldalú étrendet javasol, amely különböző hiányállapotok kialakulását okozhatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.