A kenyér kiszáradását két dolog okozza. Az egyik egy kémiai folyamat, a keményítő retrogradációja, ami azt jelenti, hogy amint a kenyeret kiveszik a sütőből, a keményítőmolekula szerkezete megváltozik és kristályosodni kezd. A kristályosodás pedig kiszorítja a vizet a kenyérből, és az szépen, lassan kiszárad. A másik pedig a friss levegő, ami miatt szintén nedvességet veszít a kenyér. Így tehát az első és legfontosabb tipp: a kenyeret mindig hűvös, zárt helyen, zacskóban tárold!
A keményítő retrogradációja a hűtőszekrény hőmérsékletén még gyorsabb, így ha ott tárolod a pékárut, nagyon hamar ki fog száradni. Viszont tény, hogy a hidegben tovább eláll, így ha később pirítóst vagy melegszendvicset készítenél belőle, akkor mindenképp próbáld ki!
A lefagyasztás megakadályozza a keményítő retrogradációját, így a kenyér meg tudja őrizni a nedvességét. Szóval ha hetekkel később kiveszed a kenyeret a mélyhűtőből, pont olyan friss lesz, mint amikor megvetted a pékségben. Tipp: a kenyeret szeleteld fel, és tedd műanyag dobozba vagy zacskóba fagyasztás előtt!
A megfelelő hőmérséklet mellett az is fontos, hogy a kenyeret becsomagoljuk, hogy minél kevesebb levegő érje. A kérdés csak az, műanyag zacskó vagy papírzacskó a tökéletes választás? A műanyag zacskóban ugyanis általában tovább marad puha a kenyér, viszont a nedvesség megtartása miatt gyorsabban is penészedik tőle a kenyér - de ez valójában a kenyér típusától függ. Ha „sima” kenyeret, kiflit vagy zsemlét vásárolsz, akkor műanyag zacskóban érdemes őket tárolnod, ha viszont kemény héjú, magvas pékárut, akkor inkább papírzacskót válassz. A kenyérből kicsapódott nedvességet ugyanis beszívja a kemény kéreg.
Már több napja a kenyértartóban állnak a pékáruk, de te friss, ropogós kenyérre vágysz? Akkor tedd be a sütőbe néhány percre! Így olyan lesz, mintha most sütötték volna ki a pékségben! A lényeg, hogy utána rögtön fogyaszd el, mert ha kihűl, sajnos újra visszakeményedik!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.