Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen recept
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Puncstorta  recept
Puncstorta
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Praktikus

Hihetelen, mit tesz a csalán a növényekkel - így készíts tápoldatot belőle!

csalán, csalántea
Mielőtt fűnyíróval nekiesnénk a kerti csalánosnak, jó, ha tudjuk: egy aranyat érő növényvédőszerrel akarunk végezni épp! A csalán ugyanis, amennyi bosszúságot okoz, annyi áldásos hatással bír - emberre, növényre egyaránt!

A csalán sokaknak bosszúságot okozhat, hiszen nemcsak csíp, de ott is nő, ahol nem kéne. Pedig valójában aranyat ér a kertben! A csalánlevél, ugyanis, a növények számára is fontos ásványi anyagokat, például vasat, káliumot, magnéziumot és kalciumot tartalmaz, ezáltal természetes módon táplálja őket, elősegíti egészséges növekedésüket és erősödésüket. Emellett a kártevők és gombabetegségek ellen is hatásos. Mutatjuk, hogyan készítsünk belőle értékes tápoldatot a növényeknek. A Ripost.hu receptje.

A csalánlevél a növények számára is fontos ásványi anyagokat, például vasat, káliumot, magnéziumot és kalciumot tartalmaz (Fotó: Shutterstock)
A csalánlevél a növények számára is fontos ásványi anyagokat, például vasat, káliumot, magnéziumot és kalciumot tartalmaz (Fotó: Shutterstock)


tápoldat csalánlevélből - lépésről lépésre

  1. Elsőként készítsünk elő egy nagyobb műanyag vagy fa edényt vagy dézsát, de megfelelő választás lehet a kőből vagy cserépből készült edény is. Fontos azonban, hogy ne tároljuk a csalánlevet fémedényben, mivel az oldat erjedése során kioldott vegyületek károsíthatják az oldatot.
  2. Az elkészítéshez gyűjtsünk össze legalább 1 kg csalánlevelet. A legjobb, ha a csalánt a virágzása előtti időszakban, azaz tavasszal vagy nyár elején szedjük.
  3. Töltsük meg vödrünket csalánlevéllel, majd egy fakanállal jól nyomkodjuk le, és öntsünk rá annyi esővizet, amennyi bőven ellepi. Ügyeljünk arra, hogy ne engedjük túl sok vízzel a vödröt, mivel az erjedés során keletkező hab könnyen kifolyhat. Fontos, hogy víz alatt maradjanak a növényi részek, ezért nehezékként köveket is tehetünk a növények tetejére.
  4. Ha gyorsítani szeretnénk a folyamatot, késsel aprítsuk fel a csalánt, és ezt öntsük fel vízzel. Naponta egyszer keverjük át az oldatot, hogy minél több oxigént juttassunk bele, ezzel elősegítve az erjedést. A kellemetlen szagok miatt az edényt tegyük a kert távolabbi, napfényes részére.
  5. Az edényt takarjuk le egy sűrű szövésű hálóval, ezzel megakadályozzuk, hogy beleszálljanak a madarak vagy a rovarok. Permetszerként használva három napig, míg trágyalé készítéséhez egy-két hétig érleljük, amíg az oldat színe megsötétedik és már nem habzik. Ekkor takarjuk le egy jól záródó fedéllel az edényt, így akár hetekig is tárolhatjuk.

Így használjuk fel a csalánlevet

Mielőtt a csalánlevet a növényeknek adnánk, mindenképpen hígítanunk kell tízszeres mennyiségű vízzel. Ha kártevők, betegségek ellen szeretnénk használni, a csalánlevet először le kell szűrni, de ha tápoldatként a növények tövéhez öntjük, erre nincs szükség, hiszen a leveleket is kiteríthetjük a talajra.

Ha a kártevők ellen használjuk, gondosan permetezzük be vele a növényeket, különösen a levelek fonák részét. Hatásos a nagy káposztabolha, takácsatka, levéltetű fajok, a káposzta- és almamoly ellen. Tápoldatként a tavasz és a nyár folyamán a betakarításig 10-12 naponta kell kijuttatni, de virágzáskor nem szabad alkalmazni.

A  csalánból készített gyógytea számos egészségügyi problémára megoldást nyújt (Fotó: Shutterstock)
A csalánból készített gyógytea számos egészségügyi problémára megoldást nyújt (Fotó: Shutterstock)


vigyázz - nem minden növénynek jó!

A legtöbb zöldség, gyümölcs, dísznövény és konyhakertben nevelkedő növény, különösen az áfonya, de a paradicsom, paprika, uborka, saláta, tök, káposztafélék, gyógynövények is meghálálják majd a természetes tápoldatot. Azonban a fokhagyma, vöröshagyma, borsó és a bab nem kedveli a nitrogénben gazdag tápoldatot, ezért ezeknek ne adjunk. Kezdésként teszteljük egy kisebb területen a hatását.

Velünk is csodát tesz

A csalán nem csak a növényeknek, nekünk is jót tesz: természetes vízhajtó hatása segít eltávolítani a szervezetből a felesleges folyadékot; serkenti a máj és a vesék működését, kitisztítja a szervezetből a méreganyagokat, emellett enyhíti a szénanáthás tüneteket és az izületi fájdalmakat. A lenti videóból megtudhatod, hol és hogyan gyűjtsd be, és készíts belőle isteni gyógyteát!


Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.