A csalán sokaknak bosszúságot okozhat, hiszen nemcsak csíp, de ott is nő, ahol nem kéne. Pedig valójában aranyat ér a kertben! A csalánlevél, ugyanis, a növények számára is fontos ásványi anyagokat, például vasat, káliumot, magnéziumot és kalciumot tartalmaz, ezáltal természetes módon táplálja őket, elősegíti egészséges növekedésüket és erősödésüket. Emellett a kártevők és gombabetegségek ellen is hatásos. Mutatjuk, hogyan készítsünk belőle értékes tápoldatot a növényeknek. A Ripost.hu receptje.
Mielőtt a csalánlevet a növényeknek adnánk, mindenképpen hígítanunk kell tízszeres mennyiségű vízzel. Ha kártevők, betegségek ellen szeretnénk használni, a csalánlevet először le kell szűrni, de ha tápoldatként a növények tövéhez öntjük, erre nincs szükség, hiszen a leveleket is kiteríthetjük a talajra.
Ha a kártevők ellen használjuk, gondosan permetezzük be vele a növényeket, különösen a levelek fonák részét. Hatásos a nagy káposztabolha, takácsatka, levéltetű fajok, a káposzta- és almamoly ellen. Tápoldatként a tavasz és a nyár folyamán a betakarításig 10-12 naponta kell kijuttatni, de virágzáskor nem szabad alkalmazni.
A legtöbb zöldség, gyümölcs, dísznövény és konyhakertben nevelkedő növény, különösen az áfonya, de a paradicsom, paprika, uborka, saláta, tök, káposztafélék, gyógynövények is meghálálják majd a természetes tápoldatot. Azonban a fokhagyma, vöröshagyma, borsó és a bab nem kedveli a nitrogénben gazdag tápoldatot, ezért ezeknek ne adjunk. Kezdésként teszteljük egy kisebb területen a hatását.
A csalán nem csak a növényeknek, nekünk is jót tesz: természetes vízhajtó hatása segít eltávolítani a szervezetből a felesleges folyadékot; serkenti a máj és a vesék működését, kitisztítja a szervezetből a méreganyagokat, emellett enyhíti a szénanáthás tüneteket és az izületi fájdalmakat. A lenti videóból megtudhatod, hol és hogyan gyűjtsd be, és készíts belőle isteni gyógyteát!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.