A kotyogót Alfonso Bialetti (1888–1970) olasz mérnök találta fel, aki 1933-ban fejezte be a korabeli mosógépek működési elvén alapuló Moka Express tervezését. A cége által alumíniumból gyártott olcsó készülék elvitte az olasz otthonokba a gyors kávét, és a Moka Express Itália vezető kávéfőzőgyártói közé emelte a vállalkozást.
A világháború után Renato Bialetti sikeres marketingstratégiával világszerte elterjesztette az apja mokkafőzőjét, amelyből az idők folyamán több mint 200 millió darabot gyártottak. Ezzel a kotyogó Guinness-rekordtartó, ráadásul ez a legtöbbet másolt kávéfőző!
Az eredeti Bialettit a Moka Express Made in Italy felirat mellett a bajszos emberkét ábrázoló rajzolt logó különbözteti meg az utángyártottaktól: a Paul Campani által 1953-ban tervezett mókás figura felemeli a jobb mutatóujját, mintha éppen egy kávét rendelne.
A klasszikus nyolcszögletű, art deco stílusú kotyogó anyaga a kezdetektől fogva 99 százalékos vegytiszta élelmiszer-ipari alumíniumöntvény, a fogantyúja pedig bakelitből készül. Az utóbbi időben megjelentek 18/10-es jelzésű rozsdamentes nemesacél modellek is. Ezek a 72 százalék vas mellett 18 százalék krómot és 10 százalék nikkelt tartalmaznak, továbbá könnyebben tisztíthatók, mint az alumínium.
Lehetőleg közvetlenül a mokka elkészítése előtt őrölj friss pörkölésű szemes kávét. Kotyogóba az alacsony nyomás és a magas hőfok miatt közepesen finom (az eszpresszóhoz képest durvább) őrlemény kell. Kávészaküzletben történő vásárláskor őröltesd meg szakképzett baristával, vagy kérj tőle tanácsot. Otthon a kávét légmentesen záródó edényben, száraz, sötét és hűvös helyen (de ne a hűtőben) tárold, mert nedvesség, fény, hő és oxigén hatására jelentősen romlik a minősége.
Hiába szerzed be a legkiválóbb termőhelyről származó, professzionális pörkölésű és őrlésű kávébabot, ha nem törődsz a vízzel, amely lényegesen befolyásolja a végeredményt, hiszen a koffeintartalmú fekete ital 98 százaléka mégiscsak víz. A baristák nem véletlenül használnak lágyított vizet. Az általában kemény csapvíz nemcsak lerakódást okoz a kávéfőző belsejében, hanem a legdrágább kávéból főzött ital ízét is elrontja.
A tűzhelyen melegített alsó tartályban felforr a víz, és a keletkező gőz fokozódó nyomása átpréseli azt a szűrőbe töltött kávérétegen. Ott a víz kioldja az aromákat az őrleményből, majd egy csövön át kifolyik a felső tartályba. Főzés közben a csőben található súly felemelkedik a gőztől, végül a nyomás csökkenésével visszaesik a helyére és kotyogó hangot ad.
Kántor Enikő magyar barista bajnok, a Kávé Akadémia oktatója szerint már azzal is szintet léphetsz az otthoni kávézásban, ha a csapvizet szűrőkancsó segítségével megtisztítod a kellemetlen íz- és illathordozó anyagoktól (pl. a klórtól és az esetleges nehézfémektől). A tisztított víz mindenféle kávéfőzőt megóv a vízkőlerakódásoktól, és előhozza a kávé igazi zamatát, aromáját.
A tisztított vizet felforralva töltsd a kotyogó alsó tartályába, majd konyhai fogókesztyű vagy konyharuha segítségével óvatosan csavard fel a felső részt.
A barista szaküzletekben és webshopokban, valamint a kiegészítőket is árusító kávészaküzletekben kapható speciális szerek segítenek egyszerűen tisztán tartani a kávés eszközeidet.
Az elhanyagolt kotyogót is újjávarázsolhatod, ha a port vagy -tablettát feloldod az előírt mennyiségű vízben, és abban áztatod a szétszedett készüléket.
A polírozott alumínium csillogását sajnos nem tudod visszaadni, de az elnyűhetetlen kotyogód makulátlanul tiszta lesz.
Időről időre dobj a kávéőrlőbe néhány szem organikus kávédaráló-tisztító tablettát és daráld le: maradéktalanul eltávolítja az őrlőkésre tapadt olajos szennyeződést. Bátran használhatod, mert természetes anyagból van és semmilyen káros hatása nincs.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.