A különböző gyümölcsök különböző időpontokban érnek meg. Például a cseresznye és a meggy tavasszal, a sárga- és őszibarackot általában nyáron, júniustól augusztusig lehet szedni, az alma pedig általában ősszel érik be. A dátum helyett azonban érdemes magukat a gyümölcsöket figyelni.
A szőlőszüret időpontja a szőlőfajtától, a terület klímájától és a felhasználási céltól is függ, de főleg őszi esemény, amikor is a szőlőszemek elérnek egy optimális cukor- és savtartalmat. Aki bort készít, az nagyon ügyeljen a szüret idejének megállapítására, mert a bogyók cukortartalma és a belőlük erjesztett bor alkohol-, sav-, íz- és aromatartalma nagymértékben függ a szüret idejétől. Erről szőlőtermelő vidékeken ajánlatos a hegyközségnél tájékozódni!
Az alma betakarítása ősszel, szeptemberben és októberben zajlik. A nyári és őszi fajtákat teljes érettségben kell leszedni, míg a téli fajtákat a biológiai érettségüket megelőző időpontban szüreteljük. Ilyen többek között a téli alma (de van téli körte is), a birs és a naspolya is, amelyeket a betakarítási érettség idején szedünk le a fákról, de csak két-három hónapos tárolás után érik el a fogyasztási érettségüket.
A téli alma szedését szeptember elején kell elkezdeni, amikor a felvágott alma magjai már barnák, és a kocsány enyhe megcsavarásával a gyümölcs leválik a fáról. Az alma színe nem mérvadó, mert vannak fajták, például a jonatán, amik az érettség előtt már színesednek, de később a méterük nagyobb lesz. Ha a téli almát késve szedik le, egy idő után barna foltok jelennek meg rajta, és nem sokára ezek a gyümölcsök fogyaszhatatlanná válnak.
A birsalma és a naspolya szedését október végére is ütemezhetjük. A lehullott, érett, de nem rothadt, nem penészes gyümölcsöt érdemes összeszedni. Ne hagyjuk a fa alatt elpusztulni, mert abból cefrét lehet erjeszteni, amiből kiváló pálinka készülhet.
A szilvaszüretet általában nyár végén vagy ősz elején, augusztustól szeptemberig végzik. A szilva nem utóérő, így a besztercei és az olasz kéknél is meg kell várni a teljes érettséget, különben nem készülhet belőle jó szilvalekvár.
A szüreti sorban utoljára marad a dió. Ezt akkor kell betakarítani, amikor a zöld burok többsége felrepedt. A nem repdteket, ha műanyag zsákba pakolják, a héjuk néhány nap múlva lefejthető.
(Forrás: Bors, borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.