A briós egy meglehetősen tartalmas tészta. Elkészítése nem igényel különösebb sütési gyakorlatot, elég egy tisztességes, alapos leírással bíró recept és néhány minőségi alapanyag. Míg régen főleg lekvárral ettük, ma már gyakori, hogy valamilyen sós krémmel, zöldségekkel fogyasztjuk. És hogy mit tehetünk, hogy még finomabb legyen a végeredmény? Mutatjuk!
A klasszikus briósban akad egy kevés vaj és tojássárgája, sőt a tészta lágyságát azzal is fokozzuk, hogy – a kelt tészták esetében megszokott folyadék – a víz helyett tejjel készítjük el.
Ha biztosra akarunk menni és a legjobb eredményt szeretnénk elérni, akkor érdemes a felhasználni kívánt, szoba-hőmérsékletű lisztet átszitálni, a tojások sárgáját a langyos tejben elkeverni, az olvasztott vajat a már összegyúrt tésztához adni, és abba beledolgozni.
Az élesztőt nem kötelező felfuttatni, még akkor sem, ha frisset használunk, de a brióst nyugodtan készíthejtük porélesztőből is.
A brióst nemcsak a benne lévő anyagok, hanem a formája is meghatározza. Süthetjük klasszikus briósformában (olyan mint a kuglófforma, csak középen nincs benne a „kürtő”), sülhet minikuglóf- vagy -muffinformában is.
A klasszikus briósnak a minőségi vaj, a tojássárgája adja meg az ízét, de a tésztát kedvünk szerint ízesíthetjük, adhatunk hozzá egy kis vaníliát, kardamomot, szerecsendiót vagy épp frissen reszelt narancshéjat. A tésztát gazdagíthatjuk még kandírozott gyümölcsökkel vagy aszalványokkal is, kerülhet bele aszalt sárgabarack, szilva, mazsola vagy meggy, de a csokoládépettyek is jól állnak ennek a tésztának.
A szép, sötétbarna briósszín elérése érdekében pedig célszerű sütés előtt tejszínnel vékonyan megkenni a formában már újrakelesztett tésztát.
Hozzávalók:
Elkészítése:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.