Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin recept
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Egészséges

6 hasznos tanács nyárra, ha cukorbeteg vagy!

Inzulin, cukorbetegség
A nagy kánikula az egészségeseket is megviseli, hát még azokat, akik valamilyen krónikus betegséggel küzdenek! Ilyenkor a diabéteszesekre is több veszély leselkedik, hiszen a hőség hatással van a vércukorszintre, nem beszélve az esetleges dehidratáltságról, illetve az esetleges lábsérülésekről és sebekről. Íme, Dr. Ferenczy Péter, a Cukorbetegközpont diabetológusának tanácsai:

1. Hőség és hipoglikémia

A szervezet inzulinfelhasználása nem állandó, több minden befolyásolja, hogy mennyi inzulinra van szüksége. Nyáron az anyagcsere felgyorsul, ami a vércukorszint csökkenését eredményezi, vagyis már eleve nagyobb a hipoglikémia veszélye. Erre rátesz még egy lapáttal az, hogy az embernek kisebb az étvágya, mely szintén alacsony glükózszintet okozhat. Éppen ezért érdemes ilyenkor gyakrabban ellenőrizni a vércukorértékeket, hiszen könnyen lehet, hogy más dózisú gyógyszerre/inzulinra van szükség. Hipoglikémiát okozhat: napozás, leégés, bizonyos alkoholok (pl. bor), nagy melegben való testmozgás, túl kevés szénhidrát, túl sok inzulin/gyógyszer.

2. Érzékeny az inzulin!

Amennyiben inzulint használsz, nagyon fontos annak megfelelő tárolása. Ha utazol, semmiképp se a kesztyűtartóba vagy a bőröndbe tedd, hanem hűtőtáskába, különben a magas hőmérséklet miatt elveszti a hatását. Fontos szabály, hogy nem érheti hosszan közvetlen napfény, felbontás előtt pedig hűtést igényel, ám tilos közvetlenül jégen hűteni, és utána is maximum 27-28 fokos helyiségben szabad tárolni. A tesztcsíkokra, a kezeléshez használt eszközökre is vigyázz (pl. ne tedd azokat folyadék közelébe).

Erre figyelj a nyári melegben, ha cukorbeteg vagy!
Erre figyelj a nyári melegben, ha cukorbeteg vagy!

3. Mezítláb csak óvatosan!

A cukorbetegeknek fokozottan oda kell figyelniük a lábaik állapotára (a diabéteszes láb, fekély elkerülése céljából), ezért lehetőleg ne mászkálj mezítláb, lévén ezzel megnő a sérülések, apróbb horzsolások esélye. Minden este nézd át alaposan a lábfejed, a talpad, és az esetleges sebet alaposan fertőtlenítsd le, majd kövesd figyelemmel a gyógyulását.

4. Hőség és párologtatás

A magas páratartalom rontja a hőérzetet, ráadásul befolyásolja a verejtékezést is: nehezíti az izzadást, ami hűtené a testet. Ez még inkább fokozza a „hipózás” veszélyét, ezért a hőségben lehetőleg ne menj a szabadba. Fontos továbbá, hogy a megfelelő párologtatás érdekében kerüld a túl szoros, szűk ruhákat, és inkább valamilyen laza, fehér színű összeállítást viselj.

5. Állandó kapcsolatban

Ma már több olyan készülék és alkalmazás is van, ami megkönnyíti a diabéteszesek életét. Ha a nyári hónapokban túlságosan ingadozik a vércukorszinted, érdemes lehet szöveti cukormonitorozó eszközt alkalmaznod, hiszen azzal szinte folyamatosan tisztában lehetsz az értékekkel. Sokak számára nagy könnyebbséget nyújt a telediabetológia is, melynek segítségével a beteg akár külföldről is szoros kapcsolatban maradhat kezelőorvosával, dietetikusával.

6. Mikor sportolj?

A cukorbetegség kezelésének fontos eleme a testmozgás. Ne hagyjd ki csak azért, mert beköszöntött a meleg: időzítsd a hűvösebb időszakokra, kora reggelre vagy késő délutánra.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.