A déligyümölcsök általában nagy utat tesznek meg, amíg eljutnak Magyarországra. Pont ezért igen gyakori, hogy a szüretelés után egyből lefújják őket gombaölő szerekkel, hogy ne rohadjanak meg, mire elérnének a boltokba. Az ilyen módon kezelt gyümölcsök héjának elfogyasztása semmiképp sem javasolt.
A gombaölő szerek nagy mennyiségben igen károsak tudnak lenni. Leggyakrabban bőrirritációt okoznak, hosszú távon viszont nagyobb bajt is okozhatnak. Egyes kutatások szerint növelhetik a rák kockázatát azoknál, akik sokszor és nagy mennyiségben érintkeznek gombaölő szerrel. A citrusfélék héján kialakult viaszréteget szinte lehetetlen százszázalékosan lemosni. Bár remek C-vitamin-forrás lenne, a vegyszerezett gyümölcsök inkább több kárt okoznak, mint amennyit segítenek a szervezetünkön. Amennyiben a citrus héjára van szükségünk, akkor vásároljunk biót, gombaölőszer-menteset vagy ökológiai gazdálkodásból származót.
És hogy mire figyeljünk? Mutatjuk!
A szabályok szerint a növényvédő szerekkel kezelt gyümölcsöket címkével köteles ellátni a forgalmazó. Azonban előfordulhat, hogy ez a jelölés nem teljesen egyértelmű. A NÉBIH tanácsa, hogy ilyen esetekben tekintsük a héjat alkalmatlannak a fogyasztásra.
Amennyiben nincs lehetőségünk vegyszermentes citromot, narancsot vagy lime-ot vásárolni, akkor mindenképpen alaposan mossuk meg őket. Ez akkor is javasolt, ha a héjat nem tervezzük elfogyasztani. Két percre áztassuk be a citrusféléket almaecetes vízbe, ezután dörzsöljük át egy kefével, majd ismét öblítsük át.
Az adott évszakban termesztett gyümölcsök és zöldségek általában frissebbek, ízletesebbek és tápanyagban gazdagabbak. Ráadásul gyakran olcsóbbak is, mivel helyi termesztőktől érkeznek. A szezonális gyümölcsök között nagyobb az esély, hogy találunk biót, így elkerülhetjük, hogy gombaölővel vagy vegyszerrel legyenek permetezve.
Mindig az olyan gyümölcsöket keressük, amelyeken nincsenek barna foltok vagy sérülések. A banánból és a mangóból nyugodtan vásárolhatunk zöldebbet, amelyek még nincsenek teljesen megérve. Ezeket otthon rakjuk félre 2-3 napra, ennyi idő alatt tökéletesen beérnek. Ugyanis ezeknél a gyümölcsöknél előfordulhat, hogy kívülről pont tökéletesnek tűnnek, viszont belülről már kezdenek barnulni.
Forrás: Fanny magazin
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.