A száraz január mozgalmat egy Alcohol Change UK nevű nonprofit szervezet indította el 2013-ban az Egyesült Királyságban azzal a céllal, hogy pénzt gyűjtsenek az alkohol káros hatásainak tudatosítására, és az alkoholizmus kezelésére. A trend aztán az egész világon elterjedt; napjainkban egyre többen vesznek részt a kihívásban azért, hogy kevesebbet igyanak vagy egyszerűen csak az év végi nagy bulikat szeretnék így kipihenni.
Molly Kimball dietetikus – aki már több, húsvét előtti alkoholmentes kihívást rendezett – azt mondja, az alkoholmegvonás nemcsak a szervezet méregtelenítéséről szól. Ő úgy tapasztalja, hogy azok, akik bevállalják a szesz nélküli életet, jobban alszanak, csökken a szorongásuk, javul a hangulatuk, közérzetük és az energiaszintjük is megnő.
A száraz január tehát számos egészségügyi előnnyel jár, íme a hét legfontosabb!
Lehet, hogy ellenmondásnak tűnik, hiszen ha iszunk, könnyebben beájulunk az ágyba, ám a túl sok alkohol valójában megakadályozza a mélyalvást, ami pedig szükséges ahhoz, hogy a szervezet leküzdje a stresszt. Ha elhagyod az alkoholt, nem az italtól leszel álmos, így nem is lesznek az éjszakáid nyugtalanok.
Az alkohol vizelethajtó, ami azt jelenti, hogy gyakrabban mész mosdóba, és végül ennek a bőröd látja kárát: fakó, dehidratált lesz. És ne feledd: ehhez még hozzájön, hogy januárban bizony a kinti hideg, és a benti, fűtött szoba levegője tovább szárítja a bőröd. Ráadásul az alkoholtartalmú italok magas só- és cukortartalma kiválthatja az IGF-1 hormon termelődését, ami túlzott olajtermelést okoz – helló, pattanások! Ezen kívül az inzulinszint is emelkedik, ami a szervezet gyulladásos folyamatait erősíti, szintén jó táptalajt biztosítva a pattanásoknak. Ha lemondasz az italról, a bőröd is hálás lesz!
Ha semmit sem változtatsz, csak lemondasz az italról, már biztos a súlycsökkenés. Egy alkoholos ital jellemzően 150-200 kalória, ami nem elhanyagolható, hiszen hozzáadódik az ételekkel, más italokkal bevitt kalóriamennyiséghez.
Az alkohol elnyomhatja az immunrendszer működését, ami fogékonyabbá tehet a betegségekre. A téli hónapokban jól jön, ha az immunrendszered jól működik, hiszen a szezonális betegségek, mint a nátha vagy az influenza bizony meg tudnak kínozni. Ezenkívül a gyakori ivás gyulladást okozhat az egész szervezetben, ami szintén komoly rést üthet az immunrendszeren.
Az ivás utáni napon előfordulhat, hogy a másnapossággal együtt járó tipikus hányinger és fejfájás is megnehezíti az életed. De megtapasztalhatod azt is, hogy aggódás lesz úrrá rajtad, szorongó leszel – az ital ugyanis súlyosbíthatja és túlérzékenyítheti a stresszre adott reakciókat. A legtöbb ember alkohol nélkül jobban kezeli a stresszes helyzeteket.
A fejfájást általában az ivás miatti kiszáradás okozza. Klasszikus tünete a másnaposságnak, ami miatt nem aggódnod, ha száraz januárt tartasz.
Ahogy a szervezet alkalmazkodik az alkohol hiányához, a vérnyomásod valószínűleg csökkenni fog, és a máj is regenerálódik – a sejtjeid könnyebben gyógyítják magukat.
(Borítókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.