Legyen szó bármilyen sportolóról, a mozgás és az étkezés kulcsfontosságú. Nem véletlenül állnak táplálkozási szakemberek, dietetikusok, sportorvosok minden csapat vagy egyéni sportoló mögött, hiszen a jól megtervezett és összeállított étrend nélkül az edzés mit sem ér. Egy autóversenyzőnek ráadásul nemcsak arra kell odafigyelnie, hogy mit visz be a szervezetébe, hanem arra is, hogy se izomban, se pedig zsírban ne gyarapodjon, hiszen minden plusz dekagram lassíthatja az autót.
A háromszoros világbajnok, holland Max Verstappen sokak szerint olyan, mint egy gép, aki céltudatos, eltökélt és magabiztos, jelenleg pedig uralja a száguldó cirkusznak is gyakran hívott Forma-1-es versenysorozatot. Sokan kérdezik, hogy mi lehet a sikerének titka, nos ha ezt pontosan megfejteni, vagy egyszerűen megválaszolni nem is lehet, az biztos, hogy az étkezésnek nála is döntő szerepe van a felkészülésben!
A Red Bull pilótáinak, így Max Verstappennek is olyan étrendet kell követnie, hogy kibírják az extrém fizikai megterhelést, amit a nem ritkán kétórás versenyek megkövetelnek. Az egyik legnehezebb, szingapúri nagydíjon például 3-4 kilót is fogynak a futam végére, pusztán azzal, hogy megizzasztja őket az elképesztően magas páratartalom és hőmérséklet. A megterhelés pedig nemcsak fizikailag, hanem szellemileg is nagy, ugyanis minden pillanatban résen kell lenniük a versenyzőknek, akik 300 km/h feletti tempóval száguldoznak a pályán, néha szűk falak között.
Akárcsak a legtöbb sportolónál, egy autóversenyzőnek is más az étrendje egy sima hétköznapon, mint egy olyan hétvégén, amikor verseny is van. A F1-es pilóták számára a vasárnap, azaz a versenynap a legfontosabb, ilyenkor háromszor étkeznek, és mint a Red Bull honlapjáról kiderül, egészen színes-ízletes ételek kerülnek a tányérjukra a futam napján.
Ahogy a fenti mintaétrendből is látszik, rengeteg zölség és gyümölcs, összetett szénhidrát és fehérje szerepel az étlapon, meglehetősen változatos, színes formában. Ahhoz, hogy a versenyzők teste és agya is képes legyen a maximumra, elengedhetetlen a szénhidrát, a zöldség- és gyümölcsbevitel, a fehérje, valamint a megfelelő folyadékpótlás.
Szénhidrát: Energiát szénhidrátból nyernek, a test raktárkészletét pedig edzés és verseny előtt is fel kell tölteni minőségi, lassan felszívódó, magas rosttartalmú élelmiszerek segítségével. Ilyenek például a gabonafélék, a barna rizs és a hüvelyesek, melyek káliumban és magnéziumban is gazdagok, így segítik az izmok, az agy és az idegrendszer működését. Tészta és a sült krumpli nem szerepel egy F1-es pilóta étrendjében.
Gyümölcs és zöldség: A gyümölcsök és zöldségek fontos részei a kiegyensúlyozott étrendnek, hiszen alacsony a zsír-, ellenben magas az energia-, vitamin- és ásványianyag-tartalmuk. Erősítik az immunrendszert, a bennük lévő rost miatt segítik az emésztést és a bélrendszer működését is. A pilóták minden étkezésre esznek valamilyen zöldséget vagy gyümölcsöt, sokszor ez utóbbival váltják ki az édességet.
Fehérje: A fehérjékre is nagy szükség van az izomépítés során, valamint fontos szerepük van a különféle sérülések, például húzódások és zúzódások gyógyulásában is. Két gramm fehérjére van szükség testtömegkilogrammonként a megfelelő súly és izomzat fenntartásához. Az autóversenyzők keresik a magas fehérje-, de alacsony zsírtartalmú eteleket. Ilyen például a csirkemell és a hal, a tofu, valamint a különféle hüvelyesek is.
Víz: A megfelelő folyadékpótlás elengedhetetlen, hogy az emberi szervezet megfelelően működjön. Víz kell ahhoz, hogy az emésztés rendben menjen, hogy a bőrünk ne legyen kiszáradva, a folyadékbevitel pedig szintén hozzájárul a vércukorszint szabályozásához, a mentális és fizikai fáradtság kezeléséhez. A futamok során rengeteg vizet veszítenek a pilóták, miközben izzadnak, így nem pusztán a folyadék-, hanem az elektrolitpótlás is fontos a számukra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.