Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Mákos guba  recept
Mákos guba
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Egészséges

Ez nem játék! Biztos praktikák gyomorégés ellen

Gyomorégés tünetei ellen /Fotó: Shutterstock
Fájdalmas nyomás a has felső tájékán, kínosan „hangos” reakciók, égető érzés a nyelőcsőben: ezek mind emésztési problémákra utalnak! Ismerős valamelyik?

A gyomorégés sajnos hazánkban is népbetegségnek számít, a lakosság fele szenved tőle rendszeresen. Kialakulásának oka, hogy a gyomor savas tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe. Ezáltal a has felső részén égető, fájdalmas érzés jelentkezik. Annál, akinél a fenti tünetek különösen gyakoriak, a probléma ún. refluxot is jelezhet, mely betegséget gasztroenterológussal kell kivizsgáltatni.

Mi okozza?

A gyomorégést kiválthatják különböző gyógyszerek, a túlsúly, a túlzásba vitt dohányzás, a rendszeres alkoholfogyasztás vagy a stressz, de gyakran jelentkezik terhesség idején is. Bizonyos ételek és italok, mint például a csokoládé, a koffein vagy a szénsavas üdítők elfogyasztása után szintén felerősödhetnek a panaszok. Az előbbiek hatóanyagai mind elősegítik a gyomor és a nyelőcső közötti záróizmok ellazulását, ezáltal a gyomor savas tartalma még könnyebben jut át a nyelőcsőbe. Ha a nyelőcső érzékeny felülete túl sokszor kerül érintkezésbe a gyomorsavval, hosszú távon sérül a nyálkahártya, fekélyek keletkeznek. A krónikus gyulladás miatt évek múltán akár rosszindulatú daganat is kialakulhat. A régóta meglévő gyomorégés tehát mindenképpen orvosi kezelésre szorul.

Mást és másképp kell enni

KERÜLD: Ha szeretnél megszabadulni a gyomorégéstől, először is az étkezési szokásaidon kell radikálisan változtatni. Kerüld a zsíros, túl fűszeres, a gyomrot igencsak megterhelő ételeket, valamint mérsékeld az alkohol- és a kávéfogyasztást. Sovány húsokat és általában zsírszegény ételeket fogyassz. A zsírban sült krumpli is okozhat gyomorégést. Ezen felül a vörös- és a fokhagyma, a borsmenta, a menta és a fahéj sem a gyomor legjobb barátai.

JÓT TESZ: Egyél minél több rostban gazdag élelmiszert, azaz zöldségeket és teljes kiőrlésű gabonából készült pékárukat. Ne igyál szénsavas üdítőket és gyümölcsleveket sem (főleg a narancs- és a grépfrútlét kerülje), illetve száműzd étrendedből a túl édes ételeket is.

Nem csak kínos, árt is!

Egy kiadós étkezés után a böfögés természetes dolog. Valahányszor eszünk vagy iszunk valamit, kis mennyiségekben levegőt is nyelünk – amitől meg kell szabadulni. Annál viszont, aki krónikus gyomorégésben szenved, a gyakori böfögés csak ronthat a helyzeten. A maró érzés, amit ezen tünetek jelentkezésekor a beteg a mellkasában érez, a gyomorból a nyelőcsőbe visszacsapódó sav eredménye. Ha ez gyakran előfordul, akkor a sav károsíthatja a nyelőcsövet. Böfögéskor ugyanis nemcsak a lenyelt levegő jön vissza, hanem a gyomorsav is a nyelőcsőbe kerülhet.

Néhány kiló mínusz is számít

A tapasztalatok szerint azzal is jót teszel a szervezetednek, ha megszabadulsz a fölös kilóktól. Ennek magyarázata, hogy a pluszsúly miatt a gyomornak még kevesebb hely jut a hasüregben, ezáltal a nyelőcső és gyomor közti izomra is nagyobb nyomás nehezedik. A fogyás valóságos csodát tehet, sokaknál egyszerűen megszűnnek a panaszok a súlycsökkenés után. Ez persze többek között annak is köszönhető, hogy a diéta során sokkal egészségesebb táplálékok kerülnek az asztalukra.

Így előzd meg!

- Polcold fel az ágy fejrészét kb. 15 cm-rel. Az nem elég, ha egy nagy párnát teszel a fejed alá, a törzsed felső részét is meg kell emelned. Fokozottan igaz ez az ebéd utáni szunyókálás idején, amikor a gyomor épp dolgozni kezd.

- Inkább egyél többször kisebb adagokat, mint egyszerre sokat!

- Ne viselj szoros ruhát, mert az nyomást gyakorol a gyomorra, és a savat felfelé, a nyelőcső felé kényszeríti.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.