Még a profi szakácsokkal is előfordul, hogy nem úgy sikerül valami, ahogy szeretnék, így nem kell kétségbe esni, ha neked sem megy simán a sütés vagy főzés. Nincs miért szégyenkezned akkor sem, ha szétesik a fasírt – mutatjuk a lehetséges okokat!
A fasírtnál alapvető fontosságú, hogy legyen benne olyan összetevő, ami az alapanyagokat egyben tartja – például a tojás. A fehérjék a hő hatására megkeményednek, és összefogják a húst, hogy ne essen szét. (Ezenkívül a tojás nedvességet is biztosít, így a hús nem lesz száraz.) A zsemlemorzsa vagy a tejben áztatott zsemle vagy kenyér is fontos kötőanyag, amely felszívja a felesleges nedvességet és egyben tartja a darált húst. Ezáltal könnyebb formázni és sütés után is stabilan egyben marad. A kenyér vagy a morzsa segít abban is, hogy a fasírt belseje puha maradjon, és ne száradjon ki.
Bár a fűszerek és a hagyma, fokhagyma vagy zöldfűszerek nem közvetlenül kötőanyagok, mégis fontos szerepük van abban, hogy milyen lesz a fasírt állaga. A finomra aprított zöldségek textúrát adnak, de a megfelelő mennyiség betartása fontos, hogy ne lazítsák fel a masszát túlzottan.
A darált hús zsírtartalma is fontos: a zsírosabb hús jobban összetapad, míg a túl sovány hús könnyebben szétesik. Ezért fontos, hogy a hús ne legyen túl száraz, mert akkor nehezebben áll össze. A legjobb a sertéshús, pl. a lapocka, amely szaftosabbá teszi a darált húst. A sertés- és marhahús keveréke is jó választás. Természetesen baromfihús is használható, de ökölszabályként a keveréknek 70 százalék sovány húsból és 30 százalék zsíros húsból kell állnia.
Igen, igen, ha éhes vagy, a lehető leggyorsabban szeretnél végezni a fasírt elkészítésével is. Pedig a keveréket hagyni kell egy rövid ideig pihenni, hogy az összetevők jobban összeálljanak. A másik hiba, ami a türelmetlenségből fakad, hogy gyorsan forgatod a fasírtokat a serpenyőben, így nem egyenletesen sül át a hús.
Fontos, hogy megfelelő mennyiségű zsiradékban süsd a fasírtot, különben a serpenyőhöz ragad. Forró zsiradékban, de közepes hőmérsékleten süss: ha nem elég meleg az olaj vagy a zsír, a hús magába szívja a zsiradékot, míg ha túl magas a hőmérséklet, a fasírt kívül megég de a belseje nyers maradhat.
Ha ezekre figyelsz, biztos, hogy a fasírt vagy a húsgolyó könnyen formázható lesz, és nem fog szétesni a sütés során.
(Borítókép: Mindmegette)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.