Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Mákos guba  recept
Mákos guba
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Praktikus

Friss tészta kontra száraztészta: mi a különbség a kettő között?

Friss tészta /Fotó: Shutterstock
Örök kérdés: érdemes időt és energiát áldozni a friss tészta készítésére, vagy tökéletesen megfelel a konyhaszekrényből előkapott szárított? A házi tészta gazdag íze és zamatos állaga utánozhatatlan, amikor időnk engedi, próbálkozzunk, gyakoroljunk – megéri! De emellett a száraztésztát is használjuk lelkiismeret-furdalás nélkül.

Friss vagy száraztészta bármilyen receptben felhasználható, de különböző ízűek és állagúak, amelyek befolyásolhatják a végeredményt. Íme a fő különbségek, amelyek segítenek eldönteni, melyiket használjuk.

Friss tészta kontra száraztészta: hozzávalók

A száraztészta vízből, durum búzadarából készül, amelyikben tojás is van, azt külön jelölik. A hozzávalókat összekeverik, hogy omlós tésztát kapjanak. A tésztát ezután formázzák, majd szárítják, amíg a nedvesség elpárolog.

A friss tészta gyártásához három hozzávaló szükséges: liszt, tojás és só. Lisztből érdemes 00-ással dolgozni, de lehet vegyíteni, sőt extra összetevőket, friss vagy őrölt zöldfűszereket fűszereket is hozzáadni. Nedves alapanyag is hozzádolgozható a tésztához, spenót, cékla sőt sajt is kerülhet bele. Ezektől sokkal ízletesebb lesz a végeredmény.

A friss tészta gyártásához három hozzávaló szükséges: liszt, tojás és só /Fotó: Shutterstock
A friss tészta gyártásához három hozzávaló szükséges: liszt, tojás és só /Fotó: Shutterstock

Friss tészta kontra száraztészta: textúra

A száraztésztát gyakran al dente főzzük, ami olaszul szó szerint fogkeményt jelent. Valójában azt a készültségi szintet jelenti a főzési folyamatban, amikor a tészta állatva még nem lágy, de nem is kemény, hanem éppen harapható. Így főzve a tészta jól bírja a tartalmas, kiadós szószokat. Természetesen ha az al dente szakaszon túl folytatjuk a száraztészta főzését, akkor az előbb-utóbb puhává és válik – a lényeg, hogy kiválaszthatjuk a kívánt állagot ízlésünk a szósz fajtájától függően.

A friss tészta nem ad választási lehetőséget az állag tekintetében. Általában simább és lágyabb, mint a szárított tészta, és nem lehet al dente stádiumra főzni. Mivel a tészta nem száraz, percek alatt elkészül, a végeredmény pedig puha, rugalmas textúrájú lesz.

Friss tészta kontra száraztészta: főzési idő

A száraztészta főzési ideje a mérettől és a formától függ. A legtöbb tészta 10-12 perc alatt elkészül, de van több 8 perces fajta is. Mindig olvassuk el a zacskón, dobozon található főzési útmutatót, és kósoltjuk meg a tésztát kb. 2 perccel a lejárati idő előtt. Ha túl kemény, folytassuk a főzést, amíg el nem éri a tészta a kívánt állagot.

A friss tészta sokkal gyorsabban megfő: vastagságától függően kevesebb, mint 2 perc alatt elkészül. Amikor a tészta feljön a víz felszínére, harapjunk bele. Ha egy apró fehér pontot látunk a közepén, folytassuk a főzést. A következő kóstolás 20-40 másodpercen belül legyen.

A száraztésztát gyakran al dente főzzük, ami olaszul szó szerint fogkeményt jelent /Fotó: Shutterstock
A száraztésztát gyakran al dente főzzük, ami olaszul szó szerint fogkeményt jelent /Fotó: Shutterstock

Friss tészta kontra száraztészta: tárolás és eltarthatóság

Ha hűvös, sötét helyen, például szekrényben vagy kamrában tároljuk, a száraztészta szavatossága igazából soha nem jár le. A gyártás során, a szárítási folyamat eltávolítja a tésztából az összes nedvességet, így nem tudnak megtelepedni a penészedést okozó mikroorganizmusok. Ennek ellenére az íze finomabb, ha a vásárlástól számított két éven belül felhasználjuk.

A friss tésztát általában azonnal felhasználjuk, de ha szobahőmérsékleten 4-8 óra alatt kiszáríthatjuk, és dobozban vagy zacskóban tároljuk, akkor hetekig eltartható.

Mikor melyiket használjuk?

- A száraztészta elsősorban gazdag, kiadós szószokkal, sűrű, húsos raguval jó párosítás. A száraztészta ideális rakott ételekhez és levesekhez is, mert kibírja a hosszabb főzési időt.

- A friss tészta könnyű, vajas, pestós szószokkal tökéletes. Rakott ételekhez nem ajánlott. Ha több napra tervezünk főzni, gondoljunk arra, hogy a friss házi tészta felmelegítve gumiszerűvé válhat.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.