Friss vagy száraztészta bármilyen receptben felhasználható, de különböző ízűek és állagúak, amelyek befolyásolhatják a végeredményt. Íme a fő különbségek, amelyek segítenek eldönteni, melyiket használjuk.
A száraztészta vízből, durum búzadarából készül, amelyikben tojás is van, azt külön jelölik. A hozzávalókat összekeverik, hogy omlós tésztát kapjanak. A tésztát ezután formázzák, majd szárítják, amíg a nedvesség elpárolog.
A friss tészta gyártásához három hozzávaló szükséges: liszt, tojás és só. Lisztből érdemes 00-ással dolgozni, de lehet vegyíteni, sőt extra összetevőket, friss vagy őrölt zöldfűszereket fűszereket is hozzáadni. Nedves alapanyag is hozzádolgozható a tésztához, spenót, cékla sőt sajt is kerülhet bele. Ezektől sokkal ízletesebb lesz a végeredmény.
A száraztésztát gyakran al dente főzzük, ami olaszul szó szerint fogkeményt jelent. Valójában azt a készültségi szintet jelenti a főzési folyamatban, amikor a tészta állatva még nem lágy, de nem is kemény, hanem éppen harapható. Így főzve a tészta jól bírja a tartalmas, kiadós szószokat. Természetesen ha az al dente szakaszon túl folytatjuk a száraztészta főzését, akkor az előbb-utóbb puhává és válik – a lényeg, hogy kiválaszthatjuk a kívánt állagot ízlésünk a szósz fajtájától függően.
A friss tészta nem ad választási lehetőséget az állag tekintetében. Általában simább és lágyabb, mint a szárított tészta, és nem lehet al dente stádiumra főzni. Mivel a tészta nem száraz, percek alatt elkészül, a végeredmény pedig puha, rugalmas textúrájú lesz.
A száraztészta főzési ideje a mérettől és a formától függ. A legtöbb tészta 10-12 perc alatt elkészül, de van több 8 perces fajta is. Mindig olvassuk el a zacskón, dobozon található főzési útmutatót, és kósoltjuk meg a tésztát kb. 2 perccel a lejárati idő előtt. Ha túl kemény, folytassuk a főzést, amíg el nem éri a tészta a kívánt állagot.
A friss tészta sokkal gyorsabban megfő: vastagságától függően kevesebb, mint 2 perc alatt elkészül. Amikor a tészta feljön a víz felszínére, harapjunk bele. Ha egy apró fehér pontot látunk a közepén, folytassuk a főzést. A következő kóstolás 20-40 másodpercen belül legyen.
Ha hűvös, sötét helyen, például szekrényben vagy kamrában tároljuk, a száraztészta szavatossága igazából soha nem jár le. A gyártás során, a szárítási folyamat eltávolítja a tésztából az összes nedvességet, így nem tudnak megtelepedni a penészedést okozó mikroorganizmusok. Ennek ellenére az íze finomabb, ha a vásárlástól számított két éven belül felhasználjuk.
A friss tésztát általában azonnal felhasználjuk, de ha szobahőmérsékleten 4-8 óra alatt kiszáríthatjuk, és dobozban vagy zacskóban tároljuk, akkor hetekig eltartható.
Mikor melyiket használjuk?
- A száraztészta elsősorban gazdag, kiadós szószokkal, sűrű, húsos raguval jó párosítás. A száraztészta ideális rakott ételekhez és levesekhez is, mert kibírja a hosszabb főzési időt.
- A friss tészta könnyű, vajas, pestós szószokkal tökéletes. Rakott ételekhez nem ajánlott. Ha több napra tervezünk főzni, gondoljunk arra, hogy a friss házi tészta felmelegítve gumiszerűvé válhat.
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.