A húsevők étrendje teljes egészében húsból és állati eredetű termékekből áll, minden más élelmiszert kizár. A diéta erősen korlátozó, hiszen számos jótékony tápanyag hiányzik belőle, beleértve a rostokat, de gyakorlatilag teljesen hiányzik belőle a C-vitamin, a folsav és még rengeteg értékes anyag. Az étrend alapja abból a hiedelemből ered, hogy az ősemberek főként húst és halat ettek, ezért egészségesebbek voltak, és a krónikus betegségek magas számáért a magas szénhidráttartalmú étrend okolható.
Húst, húst és húst. Ha ugyanis be szeretnéd tartani a diétát, akkor az összes növényi élelmiszert el kell hagynod az étrendedből. Kizárólag hús, hal, tojás és kis mennyiségű alacsony laktóztartalmú tejtermék fogyasztása engedélyezett. A diéta hívei a zsíros húsok fogyasztását hangsúlyozzák, hogy elérjék a napi energiaszükségletet, és a belsőségekét, hogy némi vitaminhoz jussanak. A diétát követők elsősorban vizet és csontlevet ihatnak. A diéta egyes támogatói szerint a só, a bors és a szénhidrátmentes fűszerezés megengedett. Emellett egyesek joghurtot, tejet és lágy sajtot is fogyasztanak, de ezek az ételek általában nem megengedettek a szénhidráttartalmuk miatt.
Minden olyan élelmiszer, amely nem állati eredetű, ki van zárva a húsevők étrendjéből. Tilos zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztani, de nem engedélyezett a magas laktóztartalmú tejtermékek, a hüvelyesek, a diófélék és a magvak, a gabonák és a cukor fogyasztása sem. Az alkohol tilos, mint ahogy a vízen kívül gyakorlatilag minden: a szóda, az üdítőitalok, a kávé, a tea, a gyümölcslevek stb.
A diéta előnyei nem a kizárólagos húsfogyasztásnak köszönhetőek, hanem annak, hogy olyan élelmiszereket is tiltólistára tesz, amelyek bizonyítottan felelősek bizonyos betegségek kialakulásáért. A húsevő diéta kizárja a szénhidrátokat, így az édességeket, a cukros üdítőket stb., amelyek magas kalóriatartalmúak, hasznos tápanyagokat viszont nem tartalmaznak. Így biztosan csökkenti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, mint ahogy a vérnyomás is javulhat, a hasi zsír is csökkenhet, valamint javulhat a szív- és érrendszer állapota. Az azonban nem bizonyított, hogy ez a hatás tartós is marad.
Erősen korlátozó jellege és az élelmiszercsoportok többségének teljes kiiktatása miatt a húsevő étrendnek számos hátránya van.
Tekintettel arra, hogy a húsevők étrendje kizárólag állati eredetű élelmiszerekből áll, magas lehet a telített zsír és a koleszterin tartalma. A telített zsírok növelhetik az LDL (rossz) koleszterin szintjét, ami növelheti a szívbetegség kockázatát. Ezenkívül egyes feldolgozott húsok, különösen a szalonna és a felvágottak nagy mennyiségű nátriumot tartalmaznak. A túlzott nátriumbevitel miatt megnő a magas vérnyomás, a vesebetegség és más betegségek kialakulásának esélye. A nagy mennyiségű vörös és feldolgozott hús fogyasztása összefüggésbe hozható bizonyos ráktípusok, köztük a vastag- és végbélrák magasabb arányával.
A húsevők étrendje kiiktatja az olyan rendkívül tápláló ételeket, mint a gyümölcsök, a zöldségek, a hüvelyesek és a teljes kiőrlésű gabonák, amelyek mindegyike hasznos vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz. Az általános egészségen túl a növényi alapú élelmiszerekben gazdag étrendeket összefüggésbe hozták különféle betegségek, például a szívbetegségek, bizonyos rákos megbetegedések, az Alzheimer-kór és a 2-es típusú cukorbetegség alacsonyabb kockázatával. Ez nemcsak a növényi élelmiszerek magas vitamin-, rost- és ásványianyag-tartalmának, hanem jótékony növényi vegyületeiknek és antioxidánsaiknak is köszönhető.
A rost egy nem emészthető szénhidrát, amely elősegíti a bélrendszer egészségét és az egészséges bélmozgást, és csak növényi élelmiszerekben található meg. Ráadásul a rost hihetetlenül fontos a bélben élő baktériumok megfelelő egyensúlya miatt. Ha a bélrendszer optimális állapota felborul, az számos problémához vezethet, köztük például a mentális állapot romlásához. Egy tanulmány azt is megállapította, hogy a magas fehérje- és alacsony szénhidráttartalmú étrend növelheti a bélgyulladás kockázatát. Amikor a szervezet nagy mennyiségű fehérjét emészt meg, a folyamat során potenciálisan káros melléktermékek keletkeznek a bélben. Ezek a melléktermékek pedig rossz hatással lehetnek a belek egészségére.
(Kiemelt kép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.