Csupacsokis brownie
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Tárkonyos csirkeraguleves
Klasszikus kuglóf
A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
Epres blondie
Káposztás tészta egyszerűen
Finomfőzelék
Mézes-mustáros csirkemell
Mákos guba
Kapros tökfőzelék virslivel
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Zsemlegombóc
Dödölle - az eredeti recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Kínai szezámmagos csirke
Tojásos nokedli fejes salátával
Körömpörkölt csülökkel
Klasszikus túrógombóc fahéjas tejföllel
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Érdekességek

Ha rád tör a fáradtság napközben, igyál egy kávét, és pihenj le

A power nap (azaz a napközben beiktatott rövid szundikálás) és a kávézás ötvözése meglepő módszer, de hatásos. A koffeinbevitel és az azutáni rövid pihenés bizonyítottan hatékonyabb a fáradtság csökkentésében, mint ha csak egyikre vagy másikra hagyatkoznánk.

Furcsán hangozhat, hiszen sokszor épp az alvás hiánya miatt iszunk meg egy nap akár 3-4 adag kávét. Pedig sokkal többet hozhatunk ki a koffein hatásából, ha az elfogyasztása mellett még pihenünk is egy keveset. Ahhoz, hogy megértsük, miért ez a legjobb módszer az éberség visszaállítására, vizsgáljuk meg, mi is zajlik a szervezetünkben. 

A kávéfogyasztás és a napközben beiktatott rövid pihenés kombinálva a leghatásosabb módszer a fáradtság leküzdésére 
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Mi az a power nap? 

Azok számára, akik hajlamosak a délutáni fáradtságra, álmosságra, a power nap hatásos megoldás lehet. Ez tulajdonképpen egy rövid, legfeljebb 10-20 perces pihenést, akár szundítást, jelent a nap folyamán. A célja, hogy növelje az energiaszintet és a mentális frissességet. Vizsgálatok bizonyították, hogy egy ilyen rövid kis pihenő már elegendő ahhoz, hogy újra maximálisra fokozzuk a figyelmünket és a koncentrációnkat. 

Miért hatásosabb, ha előtte kávét iszunk? 

A kávéban található koffein számos pozitív hatással van a szervezetre. Elsősorban mégis azért fogyasztjuk, mert természetes stimuláns, ami a központi idegrendszerre hatva javítva az éberséget és csökkenti a fáradtságérzetet. A kávéfogyasztás utáni 15-30 perc elteltével kezdi el kifejteni hatását, a csúcsot pedig nagyjából egy óra elteltével éri el. Ekkor a legmagasabb a koffein szintje a vérben, vagyis ekkor érezzük leginkább energikusnak magunkat. 

Így aztán egészen logikusnak tűnik, hogy ha a kávézás utáni 10-20 percet pihenéssel töltjük, úgy nemcsak a koffein hatását élvezhetjük az idő elteltével, hanem a rövid pihenésnek köszönhetően sokkal éberebbek leszünk, jobban tudunk koncentrálni. 

Mikor iktassuk be a kávés pihenőt? 

A legtöbb ember az ébredést követő 7-8 óra elteltével kezdi el érezni, hogy lankad a figyelme, fáradttá válik. Így tehát ha például reggel 6 órakor kelünk fel, a kávés pihenőnek nagyjából délután 1-2 körül érkezik el az ideje. Ha ekkor iktatjuk be a koffeinnel turbózott pihenőidőnket, azzal még nem zavarjuk meg az éjszakai alvást sem, mert nem borul fel az alvás-ébrenlét egyensúlya. 

A módszert egyébként a napuccino elnevezéssel illetik, ami az angol nap, azaz pihenés, szundikálás és a cappuccino szavakból származik. 

(Kiemelt kép forrása: Shutterstock)

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.