A sonkát előző este beáztatjuk. Másnap tiszta vízben feltesszük a főni. Hozzáadjuk a félbe vágott vöröshagymát, a fokhagymát, a fűszereket, a bort.
Forrástól számítva kb. 2-2,5 órát lefedve főzzük csendesen (ahány kg a sonka, annyi óra a főzés idő). Általában a kisüzemi sonkáknak elég ez az idő, de hústűvel ellenőrizzük, hogy megpuhult-e kellőképpen a hús.
Ha puhának találjuk, félretesszük és hagyjuk a saját levében teljesen kihűlni. A kihűlt sonkát kiemeljük, megtörölgetjük, alufóliába csomagolva a hűtőbe tesszük - legalább fél napot érdemes hagyni a teljes dermedéshez, kifagyáshoz. A kötöző anyagot (ha volt rajta) a szeletelés előtt fejtsük le róla.
A sonkaléből annyi levet veszünk ki, amennyiben a főzni való tojások megfőnek. Fontos, hogy a tojásokat hagyjuk szobahőmérsékletre melegedni, és csak így tegyük a sonkalébe, máskülönben könnyen megrepedhet a héjuk.
A maradék sonkalevet leszűrve a hűtőben üvegben tárolhatjuk további felhasználásig, bableveshez, káposztaételhez, sonkaleves készítéséhez is kiváló.
Megjegyzés
Hallottam a tejben áztatásról, házi paradicsomlében való főzésről, még nem próbáltam ki, mert ezt a módszert szoktuk meg és bevált. Érdekelne, hogy a kedves felhasználóknak milyen egyéb módszere van a hagyományos paraszt sonka főzésére, és előre köszönöm, ha megosztják velem. (Egyszer próbálkoztam vele, nekem nagyon száraz lett a húsa, szeletelni sem tudtam szépen...)
A receptet Gaby53 küldte. Köszönjük!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.