A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Minestrone recept
Minestrone
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Mákos guba  recept
Mákos guba
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Érdekességek

Energiaitalokat vizsgált a Nébih: 35-ből 28 termék elbukott a teszten!

A Nébih tesztcsapatánál, a Szupermentánál, ebben a hónapban az energiaitalok kerültek górcső alá: összesen 35 különböző, ezen belül 20 magyar és 15 külföldi terméket vizsgáltak, 250 ml-es és 500 ml-es kiszerelésben. Nézzük, mire jutottak!


Az utóbbi 1-2 évtizedben, az energiaitalok világszerte rendkívül népszerűek lettek  - és egyben megosztók is. Ezek a szénsavas, 2-5 dl-es dobozos üdítők koffeint, cukrot és/vagy édesítőszert, és egyéb, táplálkozási vagy élettani hatással rendelkező anyagot, mint pl. taurint, glükuronolaktont, vitaminokat, esetenként különböző növényi kivonatokat (pl. guarana, ginseng) tartalmaznak, és, ami meglepő: nincs még sem uniós, sem magyar jogszabályban meghatározott definíció ezek arányára és mennyiségére. A forgalomban lévő energiaitaloknak azonban több általános előírásnak is meg kell felelniük - et ellenőrizte most a Nébih tesztcsapata, a Szupermenta.

Energiaital /Fotó: Shutterstock
Energiaital /Fotó: Shutterstock

Ennyi koffein lehetne az energiaitalokban

A Nébih laboratóriumaiban végzett élelmiszerbiztonsági és -minőségi vizsgálatok részeként többek között a termékek koffein-, taurin-, cukor-, édesítőszer-, valamint vitamintartalmát ellenőrizték. Az energiaitalokban mért koffein mennyisége 13,8 és 35 mg/100 ml között mozgott.
 

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) tudományos véleménye szerint egészséges felnőtteknél az egyszeri 200 mg, valamint a napi 400 mg koffeinfogyasztás nem jelent egészségügyi kockázatot.

 A tesztelt energiaitalok esetében egy doboz ital elfogyasztásával nem érjük el az egyszeri 200 mg koffein mennyiséget, a nagyobb kiszerelésű termékekkel azonban egyszerre akár 160 mg koffeint is bevihet a fogyasztó. Az energiaitalokért rajongók mindenképp figyeljék, hogy más élelmiszerekkel (pl. kávé, tea, csokoládé) bevittek-e még koffeint is, hogy a koffeinfogyasztásuk ne lépje túl az egyszeri 200, illetve a napi 400 mg-ot.

Benne van a vitamin - kérdés, hogy elég-e?

Az uniós jogszabály szerint, ha egy terméket hozzáadott vitamint tartalmazó élelmiszerként jelölnek, akkor annak jelentős mennyiségben kell tartalmaznia az ígért plusz vitamint. A „jelentős mennyiség” az italok esetében azt jelenti, hogy az adott vitamin napi beviteli referenciaértékének legalább 7,5%-át kell 100 milliliterenként tartalmaznia a terméknek. E téren a laboratóriumi vizsgálatokon mindössze egy termékkel akadt probléma, ugyanis annak B12-vitamin mennyisége nem érte el a szükséges minimumot.

A tesztelt energiaitalok közül 28 termék nem felelt meg maradéktalanul a jelölési előírásoknak. Szabálytalanságok többek között a megnevezés, a koffeintartalom jelölése, az összetevők, a termék és az elsődleges összetevők származásának feltüntetése, valamint a tápértékjelölés kapcsán adódtak. 

Az energiaitalok jelölése több esetben is megtévesztő volt a fogyasztók számára: két ital fantázianevében például szerepelt a „guarana” szó, miközben a termékek nem tartalmazták ezt az anyagot. Előfordult olyan probléma is, hogy származási helyként Ausztriát jelölték meg a csomagoláson, azonban a beküldött gyártmánylap alapján Magyarországon állítják elő a terméket.

Energiaital / Fotó: Shutterstock
Energiaital / Fotó: Shutterstock

Három „cukormentes”-ként jelölt energiaitalhoz pedig cukrot tartalmazó alapanyagkeveréket használtak fel, ezt azonban az összetevők között nem jelölték. Az alapanyagkeverékben található cukor a késztermék cukortartalmát csak kis mennyiségben növelte meg, azonban ez bizonyíthatóan hozzájárul a termék ízének kialakításához.

A feltárt hibák miatt az érintett élelmiszer-vállalkozókkal szemben hatósági eljárás indult. A hatósági felügyelők élelmiszer-ellenőrzési bírságot szabtak ki, melyek összértéke 2.662.000 forint volt. A részletes táblázatot ITT találod!

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.