Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Mákos guba  recept
Mákos guba
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Egészséges

Ez történik a testeddel, ha tésztát eszel

Tésztafőzés - főzővíz /Fotó: Illusztráció - Shutterstock
A tésztát mindenki szereti, szívesen készíti, és fogyasztja, mert olcsó, ezerféleképpen variálható, és villámgyorsan teljes értékű fogás készíthető belőle. Arról megoszlanak a vélemények, hogy mennyire egészséges, vagy épp alakbarát, de az tény, hogy mértékkel fogyasztva, a tésztával csakis jót tehetünk testünknek!

1. energialöket

Mivel a testünk elsődelges üzemanyagforrásai az összetett szénhidrátok, ha gyorsan, nagy dózisban van energiára szükséged, ajánlott egy adag, ebben híresen gazdag tésztát elfogyasztanod. Amikora szervezet nekilát feldolgozni a bevitt szénhidrátot, azt először glükózzá, azaz cukorrá alakítja, ami, ha bekerül a véráramba, azt felveszik a sejtek, és ATP nevű molekulákat képezve megkezdik az energiatermelést, ami aztán különböző feladatok ellátásában támogatják a testünket. A fel nem használt cukor aztán elraktározódik, jellemzően a májban és az izmokban, a következő felhasználási lehetőségig.

A fehér, finomított lisztből készült tészták is képesek eltelíteni, ám a jóllakottság érzése sokkal nagyobb mennyiség elfogyasztása után jelentkezik csak, és sokkal hamarabb el is múlik (Fotó: Shutterstock)
A fehér, finomított lisztből készült tészták is képesek eltelíteni, ám a jóllakottság érzése sokkal nagyobb mennyiség elfogyasztása után jelentkezik csak, és sokkal hamarabb el is múlik (Fotó: Shutterstock)

2. jókedv

Az összetett szénhidrátok másik csodája, hogy stimulálják az agyban a szerotonin nevű anyag termelését, amit a köznyelv boldogsághormonként tart számon, a hangulatunkra gyakorolt kezdvező hatása okán. De ezen felül, igen nagy részben a szerotonin felel a csontok egészségéért és sebgyógyulási folyamatokért is, így jó, ha tésztaevéssel indikáljuk a folyamatot.

3. jóllakottság

A tészta laktat - ez nem kérdés, ám köztük is különsen az, amelyiket teljes kiőrlésű lisztből készítettek. Hogy miért? A magasabb rosttartalom okán. Persze a fehér, finomított lisztből készült tészták is képesek eltelíteni, ám a jóllakottság érzése sokkal nagyobb mennyiség elfogyasztása után jelentkezik csak, és sokkal hamarabb el is múlik, mivel a finomliszt készítése során a gabona rostban gazdag maghéját eltávolítják, és bár így a végtermék gyorsabban feldolgozható a szervezet számára, hamarabb ki is ürül. A teljes kiőrlésű tésztából készült fogások emésztése lassabb, így a felszabaduló cukor is lassabban szívódik fel, megóvva szerveztünket a vércukorszint-ingadozástól.

 A nyugodt étkezés tehát még egy egyszerű paradicsomos tészta elfogyasztásakor is kiemelten fontos (Fotó: Mindmegette)
A nyugodt étkezés tehát még egy egyszerű paradicsomos tészta elfogyasztásakor is kiemelten fontos (Fotó: Mindmegette)

4. emésztési gondok

Ha egy tányér tészta elfogyasztása után úgy érzed, felrobbansz, miközben a vér kiszalad az agyadból, és úgy érzed azonnal le kell dőlnöd egy fél órára, valószínűleg túl sokat ettél belőle. Amikor ugyanis hirtelen nagy mennyiségű étel kerül a gyomorba, akkor az agyunk a vértáramot a gyomor felé tereli, hogy ott minél előbb megkezdődjön a feldolgozás. Ekkor hirtelen megugrik a vércukorszint, amit aztán törvényszerű bezuhanás követ, és már be is ütött a "kajakóma", amitől úgy érezzük egy jottányi erőnk sincs evés után. Ez a érzés, többnyire a kapkodva evés következménye, ugyanis mire a gyomrunktól az agyunkig eljut az üzenet, hogy "megtelt" , az 15-20 percig is eltart, így, ha ennél rövidebb idő alatt belapátoljuk az ételt, akkor jó eséllyel túlesszük magunkat, és garantált ez a típusú rosszullét. A nyugodt étkezés tehát még egy egyszerű paradicsomos tészta elfogyasztásakor is kiemelten fontos!

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.