Az új műanyag edények mindig olyan tökéletesnek tűnnek: illatosak, sehol egy karc, folt... Néhány használat után azonban jönnek a kellemetlen szagok és minél tovább használjuk őket, annál durvább lesz a helyzet. És ki szeretné a sajttortát fokhagymaillatú edénybe tárolni? Szerencsére léteznek vegyszermentes módszerek a dobozok szagtalanítására.
Első lépésként minden esetben szappanos vízzel mossuk át az edényt, hogy eltávolítsuk a ráragadt ételmaradékokat és egyéb szennyeződéseket. Ezután jöhet a szagtalanító manőver!
Öblítsük ki az edényt citromlével, vagy vágjunk félbe egy citromot és dörzsöljük át vele a doboz belső felületét. Hagyjuk állni néhány órán át, majd öblítsük el langyos vízzel és hagyjuk a levegőn megszáradni.
Jól bevált módszer a szódabikarbónás tisztítás: öntsünk egy kevés szódabikarbónát a dobozba, adjunk hozzá annyi vizet, hogy pasztát kapjunk. Dörzsöljük át vele a tartályt, hagyjuk állni néhány napig, majd mossuk ki.
Töltsük meg a dobozt ecettel, hagyjuk állni legalább 5 percig, majd öntsük ki az ecetet. Ezután mosószeres vagy szappanos vízzel mossuk át az edényt, majd hideg vízzel öblítsük le.
Helyezzünk egy összegyűrt papírtörlőt vagy újságpapírt a kimosott és megszárított dobozba, tegyük rá a fedelét és hagyjuk állni legalább egy éjszakán át.
A kávé is jó szagtalanító: tegyünk egy evőkanálnyi száraz vagy nedves kávézaccot az edénybe, fedjük le, és hagyjuk állni 4-5 órát.
Próbálkozhatunk a napfény erejével is: tegyük ki az edényt közvetlen napfényre és a többit bízzuk az UV sugarakra.
A tiszta, száraz műanyag dobozba tegyünk egy csipet sót és tároljuk így a dobozt jól szellőző helyen. A só segít felszívni az ételszagot. Használat előtt ne felejtsük el kidobni a sót!
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.