Előkészítjük az alapanyagokat: a szalonnát és a füstölt tarját ½ centis kockákra vágjuk, a hagymát félfőre aprítjuk, a sertéscombot 2-3 centis darabokra kockázzuk, a fokhagymát és a kaprot is apróra vágjuk.
Egy fazékban alacsony hőmérsékleten zsiradékot olvasztunk, erre rakjuk a szalonnát és a szalonna bőrét (opcionális). Ha a szalonna üveges, hozzáadjuk a füstölt tarját, ha ez is kicsi színt kapott, hozzáadjuk a hagymát. Amikor a hagyma áttetsző lesz, jöhet a sertéshús, sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a fokhagymát. A húst fehéredésig dinszteljük tovább, majd fűszerezzük a tárkonnyal, a borsikafűvel és a kaporral. A fűszeres ragualapot felöntjük annyi vízzel, ami majdnem ellepi, lefedve 40-50 percig pároljuk, időnként ellenőrizzük, keverjük.
Amíg a hús párolódik, megtisztítjuk az új káposztát. Félbevágjuk, kivágjuk a torzsáját, cikkekre vágjuk, és a cikkeket három egyenlő részre daraboljuk.
Ha a hús már majdnem teljesen puha, hozzáadjuk a darabolt káposztát, kicsit átforgatjuk, sózzuk, tárkonyecettel ízesítjük. Lefedjük 1-2 percre, majd újra megkeverjük, és ha a káposzta kissé összeesett, lefedve nagyjából 15-20 percig pároljuk, addig, amíg a káposzta megpuhul, de még nem fő szét.
Egy keverőtálba rakjuk a tejfölt és 1-2 evőkanál vizet, hozzáadjuk a lisztet, majd az egészet egyneműre keverjük. Hőkiegyenlítéssel behabarjuk vele a káposztát.
Tálaláskor szórjuk meg friss kaporral, fogyasszuk friss kenyérrel, tejföllel. Citrommal tovább ízesíthetjük.
Nézd meg videón, hogyan készül az erdélyi lucskos káposzta
Megjegyzés
Ezt az erdélyi konyhát dicsérő fűszeres, friss, savanykás ételt készíthetjük más húsrészből is, szokás például oldalasból. De ha módunk van rá, bárányhúsból még autentikusabb fogást főzhetünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.