Az alakort kétszeres mennyiségű, sós vízben fél óra alatt puhára főzzük. A megforrósított olajon a finomra aprított vöröshagymát üvegesre pirítjuk, majd 3 perc múlva a fokhagymát és a karikákra vágott paprikát hozzáadjuk. Újabb 3 perc múlva a kockákra vágott padlizsán, majd a feldarabolt máj következik. Végül 3 perc pirítás után felkockázott paradicsom és a cukkini kerül a serpenyőbe. Azután pirospaprikával, sóval, borssal, majoránnával és köménymaggal fűszerezzük.
A paradicsompürét beleöntjük, és az egészet közepes lángon még 20 percig főzzük. A lecsós májat az alakorral körítjük, és friss petrezselyemmel tálaljuk.
Megjegyzés
Az alakor aminosav-összetétele kedvezőbb a hagyományos búzáéhoz képest, így a vegán táplálkozás kielégítő eleme lehet. E-vitamin- és karotinoidtartalma is jelentős.
Konyhai felhasználás: Az alakor a Kárpát-medence, de talán a világ legrégebben termesztett búzája. A hagyományos búzához képest sokkal ellenállóbb fajta az egyes betegségekkel, fertőzésekkel szemben, valamint igénytelenebb gondozás mellett is jó terméshozama van, így akár vegyszermentes körülmények között is termeszthető. Liszt formájában hagyományos módon felhasználható, de készül belőle reggelizőpehely, és az egész szemek köretként is elkészíthetők.
A máj az ember és az állatok esetén is kulcsszereplő a méregtelenítésben, de ez nem jelenti azt, hogy a káros bomlástermékeket tárolná. Gazdag vitaminokban (A, B, E, folsav) és ásványi anyagokban (vas, cink, szelén), s bár koleszterintartalm magas, 1 adag (60–80 g) belőle, havonta 1-2 alkalommal az egészségtámogató étrend része lehet.
A recept Szabó Adrienn: Magyar superfood című könyvében jelent meg (BOOOK Kiadó, 2020).
Fotó: BOOOK Kiadó / Szendeff Lőrinc
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.