A kötött-tészta leveshez először elkészítjük a tésztát a tojásból és a lisztből. Hozzáadunk egy csipet sót, jól összegyúrjuk, majd 15-20 percig pihentetjük a hűtőben fóliába csomagolva, hogy ne száradjon ki.
A vöröshagymát finomra vágjuk, megdinszteljük a zsíron, majd lehúzzuk a tűzről, és hozzáadjuk a pirospaprikát, valamint egy kevés frissen őrölt fekete borsot. (Annyira kell, hogy meleg legyen, hogy a paprika kicsit megpiruljon, de ne égjen meg.)
Miután a levestészta eleget pihent, lisztezett deszkán vékonyra nyújtjuk, és a kinyújtott felületét megkenjük a már langyosra hűlt paprikás zsírral. A megkent tésztát kb. 1 cm-es sávban lehatjuk kétszer, majd ezt a lehajtott sávot éles késsel levágjuk. A lehajtott, levágott tésztacsíkokat elkezdjük lazán megcsomózni, majd minden csomót leszakítunk és addig folytatjuk, amíg a tészta elfogy.
Egy nagyobb fazékban feltesszük a vizet a leveshez, és beletesszük a megtisztított és nagyjából egyformára aprított zöldségeket a paprikával, a lehéjazott paradicsommal és a zöldekkel együtt. Sóval, borssal és kevés köménnyel ízesítjük.
Amikor a leves forr, a kész tésztacsomókat belefőzzük, és kb. 10-15 perc alatt hagyjuk átfőni. (A biztonság kedvéért vegyünk ki egyet és vágjuk ketté, hogy megnézzük, nem maradt-e belül fehér, nyers a tészta.) Forrón tálaljuk.
Megjegyzés
Számomra ez a leves az egyik legmagyarosabb étel, amit egész kicsi koromtól nagyon szeretek. Két tojásból készítem bele a tésztát, mert imádjuk, de ez nagy mennyiség lesz, ezért aki kevésbé szereti, ha tele van tésztával a leves, készíthet fél adagot is. Egy tojásból, ehhez pedig fele annyi lisztet adjon. Veruss74
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.