A foszlós fonott kalács elkészítéséhez a tejet meglangyosítjuk. 1 mokkáskanál cukrot kiszedünk a kimért mennyiségből, a tejből pedig 1 decit tálba öntünk, és elkeverjük benne a cukrot. Az élesztőt is belemorzsoljuk.
Amíg felfut az élesztő, a lisztet mély tálba szitáljuk, hozzáadjuk a maradék cukrot és a sót. A tojást kissé felverjük, nagyjából az 1/3-át félretesszük. A vajat egészen apró kockákra vagdossuk.
Amikor az élesztő felfutott, elővesszük a háztartási robotgépet a dagasztóbetéttel. Először a lisztes keveréket kezdjük el keverni, majd folyamatos keverés mellett hozzáadjuk a felfutott élesztőt, aztán a maradék tejet adagoljuk hozzá. Majd nagyjából 4-5 percnyi dagasztást követően a puha vajkockákat is. Alaposan kidagasztjuk. (Ez legalább 10 percet vesz igénybe, de akkor lesz tökéletes a tészta, ha már elválik az edény falától.) Letakarva 1 órán át meleg helyen kelesztjük.
Ha megkelt, némi lisztet szórunk a gyúródeszkára, majd jó alaposan átgyúrjuk a tésztát, hogy a levegőbuborékok nagy része távozni tudjon. Nagyobb gombóccá formáljuk, és konyharuhával ismét letakarva 10-15 percet hagyjuk állni.
Ha ismét megnőtt, a tésztát 3 részre vágjuk. Mindegyikből nagyjából 35-40 cm hosszú rudat sodrunk, és a tésztarudakat lazán copfba fonjuk. (Fontos, hogy ne legyen túlságosan szoros, mert így tud csak szépen megnőni.) A már kész kalácsot újabb 45 percen át pihentetjük letakarva.
A félretett tojáshoz 1 teáskanál hideg vizet adunk, villával kissé felverjük, majd ecsettel szépen megkenjük vele a kalácsot, végül megszórjuk a jégcukorral.
A sütőbe tesszük, amit csak akkor kapcsolunk fel 175 fokra, amikor a kalács már bent van (így szépen sül). Nagyjából 25-30 perc alatt aranyszínűre sütjük. Rácson hagyjuk hűlni.
Megjegyzés
Igazi foszlós, békebeli kelt kalács - egy kis vajjal tökéletes reggeli vagy uzsonna húsvétra, de az év bármely más időszakában is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.