A főzés előtt kb. 1 órával a megpucolt és felszeletelt haldarabokat (1,5-2 cm szélesre vágva) megsózzuk, minden darabot külön, és állni hagyjuk. Belekerülhet a fej kettévágva és a farok is.
Megpucoljuk és felvágjuk a hagymát. Megpucoljuk a burgonyát, félbevágjuk és vízbe tesszük, hogy ne barnuljon. A zöldpaprikát és a paradicsomot megmossuk.
Lábosba vagy bográcsba tesszük a halat, a burgonyát, a hagymát, a paradicsomot és a zöldpaprikát. Ráöntjük a kimért vizet, és erős lángon felforraljuk! Soha nem kevergetjük sem fakanállal, sem más eszközzel, mert a haldarabok összetörnek, csak a lábos vagy a bogrács forgatásával akadályozzuk meg a haldarabok odaégését.
A felforrás úgy kezdődik, hogy szürkés színű hab keletkezik, majd átmegy fehér habzásba. Amikor az egész lábos vagy bogrács fehéren habzik, beleszórjuk a tört paprikát. Ilyenkor felhabzik, ezért vagy megfújjuk, vagy pici szódát spriccelünk rá, hogy ne fusson ki, de az erős lobogó forrás szükséges.
20 perc főzés után beletesszük a haltejet és/vagy a halikrát. További 10 perc rendesen bugyogó forrás után elkészült a halászlé. Menet közben megkóstoljuk, ha kell, utána sózunk.
A csomagoláson található utasítás szerint kifőzzük a gyufatésztát, és az elkészült halászlé mellé tálaljuk.
NÉZD MEG VIDEÓN, HOGY KÉSZÜL A TOLNAI HALÁSZLÉ
Megjegyzés
Rubold Ödön színművész Tolna városából származik, és azért főzte tolnai módon a halászlevet, hogy bemutassa, legalább olyan finom, mint a híresebb, hasonlóan készített bajai. – Tolna 12–13 ezer lakosú kisváros, de öt halboltja van, és itt az emberek még disznóvágáskor is halat esznek – mesélte. – A halászlé készítésének hagyománya és receptje pedig apáról fiúra száll. A színművész otthon is rendszeresen megfordul a konyhában, és vagy abból főz, amit otthon talál a hűtőben, a fagyasztóban, vagy olyan alapanyagot vásárol, ami ahhoz az ételhez kell, amit megkívánt. A repertoár széles a borsólevestől a karalábéfőzelékig. – A párommal együtt is készítünk ételeket, sokat tanultam tőle, miként édesanyámtól és a barátaimtól is – emelte ki. – Nagymamám régi szakácskönyve kincs a családban, és mivel édesszájú vagyok, sokszor kerül az asztalra a régi receptek alapján készített gesztenyés, mákos, marcipános finomság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.