A pozsonyi kifli elkészítését a töltelék összeállításával érdemes kezdeni. A diós töltelékhez a vizet a cukorral felforraljuk, majd hozzáadjuk a darált diót, a zsemlemorzsát, a mazsolát, a fahéjat, a reszelt citromhéjat és szegfűszeget és jól összekeverjük, majd hagyjuk kihűlni a tölteléket.
A mákos töltelékhez is felforraljuk a vizet a cukorral, majd belekeverjük a darált mákot, a zsemlemorzsát, a mazsolát, a fahéjat, a reszelt citromhéjat és a szegfűszeget és jól összekeverjük. Félretesszük, hagyjuk kihűlni a tölteléket.
A tésztához a lisztet összekeverjük a porcukorral és a sóval, az élesztőt belemorzsoljuk, a tejet kis adagokban, fokozatosan hozzáadjuk, majd beletesszük a margarint, a zsírt és a tojássárgáját, végül jól összegyúrjuk. Az elkészített tésztát fél órát pihentetjük a hűtőben.
Ezután kivesszük, és késsel 24 azonos méretű darabra vágjuk (kb. 3,6 dkg darabonként). A tésztákból golyókat formázzunk, majd a kezünkkel ellapítjuk, deszkára fektetve ovális alakúra nyújtjuk. A kinyújtott tésztának kb. 2 mm vastagságúnak kell lennie.
A kétféle tölteléket 12-12 részre osztjuk el és a kinyújtott tésztákra tesszük adagonként, majd kifli formára feltekerjük. Sütőpapírral kibélelt tepsibe helyezzük a süteményeket, a tetejüket lekenjük felvert tojássárgájával.
Hűvös, szellős helyre tesszük, és hagyjuk megszáradni. Kb. másfél óra múlva, amikor a tojássárgája kezd cserepesedni a kiflik felületén, lekenjük őket tojásfehérjével. Szintén kb. másfél órát kell száradnia, cserepesednie.
Előmelegített sütőben, 180-190 fokon, kb. 10-15 perc alatt aranybarnára sütjük a süteményeket.
Megjegyzés
Igazi ünnepi finomság. Karácsonyra és húsvétra is jó szívvel ajánljuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.