A szalonnát apró kockára vágjuk, aztán zsírjára pirítjuk. Ha lepirult kivesszük egy tálkába szedjük, a visszamaradt zsiradék egy részét pedig leöntjük róla.
Az apróra kockázott gombát is megpirítjuk a maradék zsíron, aztán ha lepirult fűszerezzük sóval, borssal kakukkfűvel, rozmaringgal. Ezután félretesszük, majd ugyanebben a serpenyőben üvegesre pároljuk a felkockázott vöröshagymát, aztán összekeverjük a gombával.
A pulykamellet előkészítjük, hogy tölthető legyen. Nagyobb szeleteket vágunk belőle, és a szeletek alá és a tetejére folpackot rakunk, majd a szeleteket nem túl erős mozdulatokkal klopfoljuk úgy, hogy téglalap alku szeleteket kapjunk. Miután levágtuk a felesleges darabokat, fűszerezzük, sózzuk, borsozzuk.
A prádot, vagyis a töltelék alapját is elkészítjük. A leeső húsdarabokat egy késes aprítóba tesszük, aztán tejszínt, sót, borsot és egy teáskanál kakukkfüvet adunk hozzá. Miután alaposan eldolgoztuk, hozzáadjuk a gesztenyemasszát, a szalonnát, a fűszeres pirított gombát, vörös áfonyát. Miután szép mozaikos tölteléket kaptunk, jöhet a töltés.
Egy nagyobb méretű folpackra helyezzük a hússzeleteket. Az előkészített pulykamelleken szépen eloszlatjuk a tölteléket, aztán feltekerjük folpack segítségével. Jó szorosan becsomagoljuk és a folpack végeit fogva sodró mozdulatokkal roláddá tömörítjük. Fontos, hogy légmentesen legyen burkolva a hús, a végeket pedig össze- vagy elkötjük.
Miután elkészültünk a csomagolással, alufóliába is betekerjük jó alaposan, az így kapott szaloncukorra hasonlító húscsomagokat pedig tepsibe vagy fazékba helyezzük és felöntjük vízzel. 75-80 fokra előmelegítette sütőben nagyjából másfél órán keresztül pároljuk.
Egy nagyobb serpenyőben szalonna zsiradékot hevítünk, hozzáadjuk a vaj felét, majd miután a roládokat (ha szükséges) újra sóztuk, borsozzuk, meghempergetjük kakukkfűben, és a felhabzott vajon körbesütjük. A serpenyőbe dobunk egy gerezd megroppantott fokhagymát is, majd a fokhagymás vajjal locsolgatva, a fehér bor felével felöntve szépen körbepirítjuk a tekercsek oldalait.
Amikor a tekercsek elkészültek pihentetjük őket egy kicsit. Közben a visszamaradt pecsenyeléhez adjuk a maradék bort, és ha kiforrt és egy picit besűrűsödött, hozzáadjuk a maradék hideg vajat. Mire elolvad a vaj, addigra a gyönyörű állagú pecsenyeszaftunk és elkészül.
A körethez megpucoljuk a zöldségeket, a lilahagymát cikkekre, a többit pedig nagyjából egy centis kockákra vágjuk. Miután elkészültünk a darabolással, sütőpapírral bélelt tepsibe pakoljuk, hozzáadjuk a fokhagymagerezdek kétharmadát, a kakukkfüvet, a rozmaring kétharmadát, aztán olíva leöntjük a zöldséget és alaposan összekeverjük.
A köretet 200 fokra előmelegített sütőben 35-40 perc alatt elkészítjük, sütés közben pedig időnként megkeverjük. A megpucolt és felkockázott céklát egy másik kisebb tepsibe rakjuk, hozzáadjuk a maradék fűszereket, összeforgatjuk és pontosan úgy készítjük el a sütőben, ahogy a többi zöldséget. Azért sütjük külön a céklát, hogy ne színezze meg a többi zöldséget.
A pulykatekercset felszeletelve a sült zöldségekkel tálaljuk úgy, hogy a céklát halmozzuk a többi zöldség tetejére, a pecsenyét pedig meglocsoljuk a szafttal. Előző nap is elkészíthetjük a húst, amit aztán csak a vacsora előtt kell pár perc alatt körbepirítani, majd a körettel frissen tálalni.
Nézd meg videón is, hogyan készül a gesztenyével és vörös áfonyával töltött pulykamell sült zöldségekkel!
Megjegyzés
Ha egy különleges fogással készülnél karácsonyra vagy csak simán szeretnéd lenyűgözni a családot az ünnepi vacsoránál, akkor ezzel a gesztenyével és vörös áfonyával töltött pulykamellel biztosan sikered lesz. Köretnek sült zöldségeket tálalj, a tuti végeredmény érdekében pedig követed Kósa Kolos a Kóstolj Kolossal! című sorozat házigazdájának instrukcióit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.