A tésztához a liszteket egy tálba szitáljuk. A meleg vízben feloldjuk a sót és elkeverjük az ecetet. A liszthez hozzáadjuk a zsírt, összemorzsoljuk vele, hozzáadjuk a tojást és a vizet. A hozzáadott víz mennyiségét a liszt minősége határozza meg, mert ha jobb minőségű a lisztünk, több vizet vesz fel, ha rosszabb, akkor kevesebbet.
Összegyúrjuk, és jól kidolgozzuk kb. 10-15 perc alatt. Párszor odacsapkodjuk a nyújtódeszkához, ezzel is javítva a tészta minőségét. A tészta akkor jó, mikor fényes, hólyagos és nem tapad sem a kezünkhöz, sem a deszkához. Ezeket az apró hólyagokat akkor is látjuk, mikor húzzuk a tésztát.
3 felé vágjuk (ha rutinosak vagyunk, 4 felé), kevés olajjal kikent, kis tálkákba tesszük a gombócokat, a tetejüket is vékonyan megkenjük olajjal, és 30 percig letakarva, langyos helyen pihentetjük.
Míg a tészta pihen, elkészítjük a töltelékeket. A töltelékhez először vajon megpirítjuk a zsemlemorzsát, majd hagyjuk kihűlni. A túrót egy tálba tesszük, hozzáadjuk a tojássárgáját, a cukrot, a vaníliát, a tejfölt, a reszelt citromhéjat, 1 kanálnyi búzadarát, és az egészet jól kikeverjük.
A pihentetés után a tészta puha, ha belenyomjuk az ujjunkat, ott marad a helye. A nyújtáshoz az asztalra teszünk egy tiszta abroszt, enyhén belisztezzük, és a tenyerünkkel kilapítgatjuk a tésztát, majd elkezdjük kihúzni. Meglisztezzük a kezünket, a tészta tetejét kissé bezsírozzuk, és alulról a kézfejünkkel, belülről kifelé haladva óvatosan húzzuk, míg szinte átlátszóvá válik. Akkor jó, mikor látszik az abrosz mintája.
Miután egyenletesen kihúztuk, a széleiről a megmaradt vastagabb részeket óvatosan lecsipegetjük, de ollóval is egyszerűen körbevághatjuk. Ha szaftosabb a töltelékünk, ezeket a darabokat bele lehet dobálni a töltelék közé. Hagyjuk kicsit szikkadni, de nem szabad sokáig szárítani, mert akkor a feltekeréskor törik.
Miután elkészültek a töltelékek, akkor kezdjük el kihúzni és tölteni a tésztát egyenként. Mielőtt megtöltenénk, vékonyan kenjük meg olvasztott zsírral. A kihúzott tésztát meghintjük a pirított zsemlemorzsával és a fahéjjal, majd erre pakolásszuk a túrókrémet szépen elosztva, 2 hosszabbik szélét kétoldalt behajtjuk, majd a terítő segítségével lazán feltekerjük, a tetejét tojássárgájával megkenjük, és szilikon lappal vagy sütőpapírral bélelt tepsire tesszük.
Előmelegített sütőben 200 fokon, 20-25 perc alatt pirosra sütjük. Mikor megsült, felszeleteljük, a tetejét porcukorral meghintjük. Tálaláskor ugyanúgy, mint a túrógombócot, fahéjas tejföllel kínáljuk.
Megjegyzés
A túróból, ha nincs épp házi, akkor a nedvesebb típusú 250 gr-os dobozost vagy papírba csomagoltat szoktam használni, mert az 500 gr-os zacskós annyira száraz szokott lenni, hogy bármit csinálok vele, meg akarok fulladni tőle.
Nagyon szeretjük a réteseket, főként a kézzel húzott, igazi házi rétest, mindenféle töltelékkel. Készítem sós, édes, hagyományos vagy kissé extrém töltelékkel. Mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy egyszer próbálja ki a bolti tészta helyett, otthon készítse el. Nem fogja megbánni, azt garantálom. A tésztát, ha nem használjuk fel egyszerre, be lehet tenni a hűtőbe, másnap kivesszük a hűtőből, megvárjuk, míg felmelegszik, majd kihúzzuk, és töltjük.
Ha a tészta szakadozik, akkor sem kell megijedni, a kezünkben tartva meleg vízzel leöblítve átgyúrjuk, majd a tetejét, vékonyan beolajozva félretesszük pihenni meleg helyre, majd 20-30 perc múlva dolgozunk vele tovább.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.